Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Има ли нешто поубаво од него? Идиличен град во Германија кој туристите сè уште не го „откриле“

Кохем е прекрасно гратче во Рајнска област-Пфалц во западна Германија, кое се протега на околу 21 квадратен километар долж реката Мозел и има околу 5.000 жители.

Воодушевува со живописните погледи на зелените долини и цветните ливади, но и со еклектичната архитектура која датира од средниот век.

Највпечатливиот дел од Кохем е секако раскошно украсениот замок Рајхсбург од 12 век, сместен на врвот рид над градот, кој во меѓувреме е целосно реновиран во неоготски стил.

Рајхсбург нуди разглед на своите величествени соби под стручно водство, а доколку се укаже прилика, дефинитивно треба да ја пробате витешката гозба – организирана четиричасовна вечера во замокот по примерот на поранешната средновековна гозба со многу храна, забава и смеа.

Фасцинантен за посета е стариот дел на градот, со делумно зачувани ѕидови од 14 век, но и исполнет со карактеристични градби со шарени фасади како што е градското собрание во барок.

Прошетајте по брегот на реката и посетете го „Senfmühle“ – музеј посветен на сенфот, кој се смета за омилен сос на жителите на Кохем од 1810 година.

Ќе се вразумат и љубителите на виното, имајќи предвид дека ова е исклучително плоден регион полн со прекрасни лозја и продавници за вино каде што дефинитивно треба да ги пробате локалното бело грозје – ризлинг.

Најдобро од се? И покрај убавината и многубројните капацитети, Кохем сè уште не е преполн со туристи. Дел од неговиот шарм ќе го откриете во нашата фотогалерија под текстот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement