Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотенските острови се хит на Норвешка

Љубителите на греењето покрај огништето и снегот на прозорецот, северната атмосфера и природата сигурно ги имаат ставено на нивната мапа, а на другите им останува мислата: кога треба да ги пребродиме зимските денови, зарем не е поубаво да ги доживееме во вистинска скандинавска бајка?

Поради неговата близина до Арктичкиот круг (само 170 км), архипелагот во северна Норвешка е едно од најсеверните населени места на Земјата. Но, и покрај разумните претпоставки, има похумани климатски услови што ги прават зимите благи.

Лофотенските острови се едно од најпознатите и најпосетуваните места во Норвешка и вистински рај за љубителите на природата, фотографи и активни планинари.

Неговата панорама се состои од прекрасни планини и врвови, отворено Северно Море и плажи каде што „можете“ да пливате. Затоа, следниот пат кога ќе наидете на живописни сцени од скандинавските црвени куќи (т.е. рибарски кабини) долж крајбрежјето, восхитно ќе погледнете на галеријата на патници од Норвешка, и можете да претпоставите дека биле токму тука.

Локалните места сè уште се сведоци на рибарското минато (па дури и на сегашноста) што е присутно уште од ерата на Викинзите. Ова е местото што треба да се биде за време на зимските празници бидејќи целото место мириса на бакалар! Многумина ќе истакнат дека селото Рејн е најубавото рибарско село што ќе го видите на пат, затоа проверете добро, да не го пропуштате.

Во текот на летото ќе доживеете 24 часа дневна светлина овде, а островите се исто така одлична локација од каде да се набљудува феноменот Аурора Бореалис.

На самиот југ на архипелагот има место кое редовно влегува во списоците на дестинации со најчудни имиња. Имено, се нарекува: Å. Иако е забавна идеја да одите само за да кажете дека сте биле Å, без грижи, таму има и содржина во форма на музеи, ресторани, видиковци, прекрасна природа…

Споменавме дека климата не е толку типична како што би очекувале од Норвешка, но затоа има уште нешто „норвешко“ што можете да го искусите: музејот Викинг! Сместено е на локалитет кој е исто така археолошки локалитет, во малото село Борг.

Норвешка, како симбол на уредена држава, подеднакво се грижи за својот туризам, како и за животната средина, локалната заедница и нејзината култура, така што туризмот на областа е насочен кон задоволство на посетителите, но и кон потребите на локалното население и природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Fool Moon

Хороскоп – 3 знаци ги очекува голема среќа во љубовта во текот на октомври 2021 година! Октомври и духот на есента, раното зајдисонце и...

Cotton Club

Откако се збогувавме со модната недела во Њујорк и сега со нетрпение ги очекувавме ревиите во Лондон, Милано и Париз, решивме уште еднаш да...

Advertisement