Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Идилични колиби на секој чекор: Мали места на Големата планина што секој треба да ги види

Дали знаевте дека Големата планина во Словенија е најголемата пасторална населба во Европа? Овде можете да искусите како е да се биде овчар, да шетате меѓу животни, да уживате во исклучителни погледи и целосно да го рестартирате умот. Секако, ќе го пополните и албумот со кул фотографии во вашиот мобилен телефон.

Каде е Големата (Велика) планина и како да стигнете таму

Големата планина се наоѓа во Словенија на Алпите, поточно Камничко–Савињскиот предел, северо-источно од Камник. Просечната надморска височина овде е 1500 метри, а највисокиот врв е Градише со 1666 метри. Од Скопје е оддалечено 790 километри, што ќе ви одземе околу 12 часа, ако патувате со автомобил.

Кога ќе пристигнете до планината, возможно е да се искачите со жичара, чија почетна точка е во долината Камничка Бистрица покрај кампот Алпи. Другата алтернатива да стигнете до врвот е да пешачите низ многуте шумски патеки, но, во оваа авантура можете да се опуштите само ако сте вешт алпинист.

Сточари и пастири на Големата (Велика) планина

Ако сте љубител на животни, навистина ќе уживате тука. Замислете да се разбудите, да пиете кафе или чај и да одлучите да прошетате меѓу животните. Идеално! Може да сретнете и неколку пастири кои добро се грижат за својот добиток. Прошетајте низ големите зелени пасиштата и заборавете на времето. Можеби ќе ги сретнете помалку во текот на зимата, но искуството е извонредно.

Колиби на секој чекор

Она што особено нè радува се традиционалните пастирски колиби кои се наоѓаат низ целата планина, а ги има повеќе од 140. Како такви, тие се симбол на Големите планини и сигурно сте ги виделе барем еднаш на Инстаграм. Нивните покриви се покриени со традиционални борови дрвја што им дава посебен шарм. Некои од нив нудат и сместување, а големиот интерес за резервација е секогаш голема. Спијте во колибата и чувствувајте се како овчар!

Што да правите на Големата планина?

Секако, првото нешто што ќе направите тука е да прошетате и да истражите сè околу нас. Сè што треба да направите е да ја понесете фотоапаратот и да прошетате по една од многуте пешачки патеки. Застанете во капелата Снежна Марија, и ако сте љубител на пештери, упатете се кон пештерата Ветница. Ако сакате природни креации, вашата следна точка е Зелениот роб каде што се наоѓа дупката, живописен природен прозорец. Прошетајте до Музејот Прескар, во кое се чува и произведува вкусното сирење „трниќ“, посебен вид сирење што е специфично за оваа област.

Гастрономска понуда

Како што споменавме, карактеристичниот вид на сирење за оваа област се нарекува трниќ. Обавезно пробајте го традиционалниот пасторален оброк кој се состои од кисело млеко и каша, варено брашно и млечни јадења во комбинација со маснотии и каша од хељда. Секако, не пропуштајте ги традиционалните штрукли со сирење, ориз, гулаш или кардиолански колбаси. Едноставно, кога ќе сретнете овчар, побарајте препорака од него.

Зимски активности на Големата планина

Забавувајте се со санкање, скијање и одење по прекрасниот пејзаж покриен со снег. Овде обично ќе сретнете многу деца кои уживаат во санкање, особено ноќе. Инаку, ноќното санкање е организирано на осветлена патека долга 2,4 километри од четврток до недела помеѓу 17 и 19 часот. Можете да изнајмите санки и потребни се резервации.

Ако сте љубител на скијање, има 6 километри ски патеки со средна тежина на височините од самиот врв од 1666 до 1412 метри.

Сè се буди од зимскиот сон во пролет

Постои една интересна причина зошто многу фотографи доаѓаат во Големата планина на пролет. Сè почнува да се буди, а исто така и природата. Ако прошетате овде на пролет, ќе ве воодушеват мноштвото шафрани, кои на пејзажот му даваат посебен шарм со виолетова боја.

Без разлика дали ќе одлучите да ја посетите Големата планина во зима или во некое друго време, ќе се чувствувате добро. Запознајте го пасторалниот начин на живот и заборавете на времето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement