Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Идеме во Копенхаген: Домот на познатиот писател што некогаш претставувало „пристаниште“ на сомнителна деловна активност

Метрополата во Копенхаген е дом на шарени згради и архитектура што ве остава без здив, уредени паркови и патеки за велосипедисти, слобода и разновидност што создава изводредна атмосфера за сите посетители да се чувствуваат како дома… Дали ви требаат повеќе причини за посета? Хм, ајде да разговараме за ова прекрасно мало, шарено место покрај едниот крак на каналот.

Nyhavn е дел од градот каде денес има кафулиња, ресторани, продавници и тераси по должината на каналот… Се наоѓа по еден од градските канали и е познат по своите зелени, сини, црвени и жолти згради уредно наредени по ред. Ова е одлично место за посетителите на Копенхаген бидејќи нуди прекрасен поглед на каналот, шарената улица и градската врева. Затоа, не е изненадување што понекогаш е тешко да се најде место за седење тука.

Но, навидум веселото и лежерно место за собирање на локалното население и туристите крие нешто потемно и поинтригантно минато.

Пристаништето со сомнителна деловна активност

Nyhavn или новото пристаниште каде започнува Кралскиот нов плоштад, најголемиот во градот, и завршува на градското пристаниште. Го изградил славниот крал Кристијан V кој владеел со Данска и Норвешка. Во тоа време, Данска мала сила со растечка моќ и државен буџет „задебелен“ со успешна трговија сè до Константинопол.

Без оглед колку бил дарежлив државниот буџет, изградбата на каналот сепак падна на слободната работа на шведските воени затвореници. Мора да биде интересно за современите туристички водичи да ги водат шведските групи низ оваа улица.

Неговите градби датираат од 17 и 18 век, а нивните бои внесуваат малку боја и живост на постудените северни улици. Но, во тогашното време, не биле фасадите што донесуваа радост на улицата. Бидејќи каналот завршувал на плоштадот каде што се товареле продуктите од бродовите, каде, исто така, морнарите и рибарите сакале да ги истегнат „малку“ нозете во близина.

За да заработат пари на уморните морнари на крајот на денот, локалните претприемачи побрзо и подобро отворија пабови и бордели покрај улицата. Со векови, Nyhavn е познат како опасна зона каде се случуваат матни работи.

Дури по Втората светска војна, дел од граѓаните формираа здружение во кое се барало властите да се занимаваат со ревитализација на овој дел од градот. Работите започнале: наместо дотраен паркинг, уредена била со пешачка патека, а наскоро почнале да се појавуваат модерни ресторани, кафулиња и продавници. Фасадите биле обновени и блескале во живописни бои. Целата област започнала да привлекува локални жители и странски гости.

Замор, врева и спомени од други времиња

Денес, Данците гордо ќе го препорачаат Nyhavn како место за излегување, особено за време на сезоната на зимски празници кога е украсена и пошарена од вообичаено. И само кога мразот се формира на површината на водата, ова место станува посебна зимска бајка.

Можете, исто така, да забележите традиционални дрвени чамци во каналот. Тие се дел од музејот на отворено пристаниште, така што таа страна на каналот е резервирана за бродови кои не пловеле никаде во последните 50 години.

За крај, ве чека уште едно специјално изненадување. Тука, на бројот 67, а потоа на 18, живеел две децении познатиот писател на бајки, Ханс Кристијан Андерсен. Но, се чини дека сè уште можеме да го погледнеме нашиот херој од детството низ очите на невини деца.

Во неговите записи во дневникот не само што нема блуд и див живот како што е типично за Nyhavn, туку и спротивното. Ханс бил срамежлив и повлечен цел живот, опишувајќи се себеси како грдо пајче. Тој го посетил борделот само неколку пати и секој пат завршувал со проститутка – во разговор.

Во Nyhavn ѝ починал, а сеќавањето за него остана во форма на спомен-плоча и мала продавница за сувенири посветена на неговиот лик и дело.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement