Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Идеални дестинации зa патување во зима..

Има нешто посебно во посетата на Европа во текот на зимата. За разлика од другите годишни времиња, зимата дава шмек на бајка. Дополнително, создава посебно искуство во посета што едноставно не можете да го доживеете во други периоди од годината.

Деликатните снегулки, светилките, украсите и мирисот на варено вино и храна се идилична слика која одлично прилега на европската архитектура, култура и целата околина. Комбинацијата на духот на античките времиња, прекрасните зимски детали и благодетите на модерното време е комбинација која ги маѓепсува посетителите.

Европските градови се идеални за патување во зима
Кратките денови и снегот даваат можност за уживање во зимски спортови или разгледување и уживање на божиќните пазари. Овие свечености овозможуваат локалната култура и традиција да заблескаат во посебно светло, покажувајќи го сиот свој раскош. Без разлика дали сте љубители на зимски специјалитети со чаша автохтони деликатеси од вино, или сакате да уживате во радостите на снегот и маѓепсувачката атмосфера, зимските патувања во европските градови се идеален начин да го поминете вашиот зимски одмор.

Халштат, Австрија
Некои места во Европа изгледаат магично во зима, како убавиот мал алпски град Халштат. Затскриено покрај езерото, во регионот Салцкамергут, овој мал австриски град изгледа како да испаднал од најубавите бајки. Она што го прави Халштат толку посебен е неговата комбинација од прекрасна глетка и шармантни стари алпски куќи.

Прошетката низ градот не трае долго, но дефинитивно ќе застанете повеќе пати на неколку чекори за да се восхитувате на глетката. Некогаш пристапен само со брод или планинска патека, Халштат денес е една од најпопуларните и фотографирани туристички дестинации во Австрија. Прекрасно е во секое време од годината, но е најпопуларна дестинација во зима, кога се претвора во вистинска зимска бајка. Покрај тоа што е неверојатно фотогеничен и шармантен, Халштат има и бројни знаменитости кои вреди да се видат.

Талин, Естонија
Во центарот на прекрасно заградениот стар град, историскиот центар на Талин привлекува сè поголем број посетители. Иако летото со себе носи прекрасно време кое е идеално за разгледување, тоа не може да се спореди со начинот на кој зимата го изнесува најдоброто во преслаткиот градски пејзаж на Талин.

Во зима, Талин добива живописно, бајковито чувство. Прошетајте низ божиќниот пазар во стариот дел на градот, кој е осветлен со новогодишни светилки, а потоа одлучете се да одите на лизгање на мраз. Имајте на ум дека Талин може да стане многу ладен во текот на зимата, па не е ни чудо што локалното население сака добра сауна и спа. Секако, секогаш постои опција да седите во шанкот по разгледувањето на знаменитостите и да уживате во топол пијалок додека го гледате снегот што паѓа низ прозорецот.

Салцбург, Австрија
Во овој период од годината, Салцбург е еден од најпрометните градови, што не е чудно ако ги имаме на ум многубројните прослави и фестивали кои се одржуваат тогаш. Завршете го совршениот спој на празнична атмосфера со разгледување на знаменитостите во областа на Стариот град со класична музика што се слуша во позадина.

Ако сè уште не сте, дефинитивно мора да го посетите Салцбург еднаш за време на празничната сезона. Магични мали места покрај брегот на езерото, варено вино, музејот на Моцарт и оригинални чоколадни топчиња, сето тоа доаѓа во комбинација со Салцбург.

Будимпешта, Унгарија
Во последните години, Будимпешта конечно е препознаена како одлична дестинација за зимски патувања. Покрај тоа, тој е доста познат по големите термални бањи каде што можете да се опуштите по разгледувањето.

Таа е омилена туристичка дестинација во текот на целата година, а привлекува посетители од целиот свет со своите културно-историски знаменитости, примамливите гастрономски деликатеси и големиот избор на барови и хотели. Во зима, Будимпешта е исклучително посакувана дестинација благодарение на популарниот божиќен пазар и адвентните атракции.

Абиско, Шведска
Зимата е можност за многу различни активности, но едно од незаборавните искуства секако е набљудувањето на поларната светлина. Најдоброто место за набљудување на овој неверојатен феномен е Абиска. Тоа е мало село во шведска Лапонија, па имајте на ум дека сигурно ќе биде прилично студено ако го посетите во зима, но и многу магично.

Езерото Блед, Словенија
Словенија е земја со бескрајна убавина, но туристите најчесто го посетуваат совршеното Бледско Езеро. Тоа е малку повеќе од 2 часа возење од Загреб, што го прави идеална дестинација за романтичен викенд за двајца. Навистина прекрасно во текот на целата година, ова алпско езеро станува земја на чудата од бајките кога ќе дојде зимата. Со поглед на Јулијанските Алпи, езерото Блед се карактеризира со кристално чиста вода, околната шума, замок на карпа и црква на остров.

Прошетката покрај езерото е исто така многу романтична, а кога ќе се изморите, седнете на кафе и уживајте во оригиналното Блед крем сирење.

Вогел, Словенија
За љубителите на поактивни патувања, ски-центарот Вогел е одлична дестинација, сместен над прекрасното езеро Бохињ, во срцето на Националниот парк Триглав.

Скијачката сезона таму обично започнува во декември и трае до мај. Со вкупно 22 километри скијачки патеки, Вогел ја има најдолгата патека во Словенија и нуди бројни активности за најразновидни интереси.

Стразбур, Франција
Кога мислиме на Франција и зимско патување, на ум ни доаѓаат скијачките центри. И секако е одличен избор за сите љубители на поактивен одмор. Франција е исклучително разновидна земја како зимска дестинација. Овој пат го истакнуваме прекрасниот средновековен град Стразбур.

Прошетајте низ улиците на овој град и уживајте во архитектурата на шармантните дрвени куќи, импресивни историски цркви и живописни канали. Посетете го божиќниот пазар и понесете си сувенир дома бидејќи покрај топли напитоци кои ќе ве загреат, на штандовите ќе најдете и интересни рачни изработки.

Амстердам, Холандија
Секое време е добро време за посета на Амстердам, па зошто да не го посетите во зима. Оваа секогаш популарна холандска дестинација импресионира со своите живописни канали, но зимата некако го прави овој град уште поубав. Амстердамскиот фестивал на светлината веројатно игра улога во ова.

Станува збор за годишен зимски настан на кој учествуваат познати уметници од целиот свет и го претвораат градот во блескав спектакл кој привлекува илјадници посетители. Крстарењето по каналите и уживањето во одразот на безброј светла во водата, возбудливите и богати приказни за Амстердам и можноста да запознаете интересни луѓе ќе го направат ова патување едно од вашите омилени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Fool Moon

Поранешната тинејџерска ѕвезда од романтична комедија била хоспитализирана 72 часа, откако наводно сфатила дека излегува од психотична епизода, се јавила на 911. Актерката Аманда...

Advertisement