Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Зошто Саудиска Арабија е вистинска оаза на иднината

Саудиска Арабија е една од најмагичните дестинации на нашата планета, а човекот кој тоа дефинитивно го знае е крунисаниот принц, Мохамед бин Салман…

Тој одлучил да му даде шанса на целиот свет да ја истражи Саудиска Арабија со лансирање на Coral Bloom, амбициозен проект лоциран во Црвеното Море. Ангажирани се британски архитекти, Foster + Partners, за дизајнирање на одржлив проект кој се карактеризира со изобилство на природна средина. За нас станува очигледно дека Саудиска Арабија сака да се претстави како главна туристичка дестинација на иднината.

Врвниот центар и хотел под пустината Ал-Ула сведочи дека е придружуван од визионерскиот план на Корал Блум, кој ќе ја заштити и подобри недопрената природна состојба на Шураира. Проектот ќе биде дело на Red Sea Development, а неговата цел е да се постигнат 30 проценти од конзервационите придобивки и бенефиции до 2040 година.

Како што дознаваме, самиот проект ќе користи 28.000 квадратни километри земја и вода долж западниот брег на Саудиска Арабија, вклучувајќи огромен архипелаг со повеќе од 90 нови острови. Покрај тоа, ќе им понуди девет спектакуларни искуства на своите гости, како што се Dunes, The Trail, The Coves, Coral Pavilion, Reef Villas, Nature Reserve, The Club, Golf Course и Luxury Village.

Гостите ќе можат да уживаат во беспрекорниот поглед на оваа неверојатна локација, благодарение на отсуството на високи згради. Вкупно единаесет хотели предводени од најпознатите брендови во светот ќе го најдат своето место тука.

Хотелот е добро дизајниран и инспириран од природната флора и фауна на Саудиска Арабија, додека сите одморалишта ќе бидат создадени со употреба на лесни материјали со мала термичка маса, кои ќе бидат произведени на самото место, што ќе помогне да се постигне енергетски ефикасна конструкција и помалку влијание врз животната средина.

Жерард Евенден, директор на студиото Foster + Partners, изјави: „Нашата визија за проектот Шура е инспирирана од природната состојба на нештата, со хотели дизајнирани да „делуваат“ како океанот да ги донел таму, сместени меѓу песочните дини.”

Кога ќе заврши, овој проект ќе се состои од педесет летувалишта, кои нудат 8.000 хотелски соби и околу 1.300 станбени објекти низ 22 острови. Спектакуларната туристичка дестинација ќе ги отвори вратите на крајот на 2022 година, што исто така ќе се совпадне со отворањето на меѓународниот аеродром и првите четири хотели. Другите хотели од првата фаза ќе бидат отворени во 2023 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ова се 3-те знаци кои очекуваат пролетен состанок со нивната сродна душа! Во 2020 година немавме многу шанси да ги реализираме нашите планови. Останавме...

Wall Street

Како што знаете, најбогатите луѓе во светот внимателно го избираат своето место на живеење, земајќи ги предвид низа фактори… Многу дестинации на нашата планета...

Cotton Club

Фармерките одамна се составен дел од гардеробите на повеќето жени и понекогаш е тешко да се замисли како би изгледале нашите комбинации без нив....

Fool Moon

Според повеќето медиуми на островот, премиерот Борис Џонсон претставил план за укинување на ограничувањата, што ќе се спроведува во четири фази во следните четири...

Advertisement