Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Земја на пиво и чоколадо: 7 белгиски градови кои ќе го израдуваат секој патник

Некои од европските градови како Париз, Лондон, Амстердам и Прага се претежно на списокот на градови што туристите мораат да ги посетат. Сепак, многу градови се неправедно запоставени. Наместо само да пролетате низ Брисел, ви предлагаме да ги вклучите следните малку скриени скапоцени камења во вашата рута.

  1. Динант

И покрај големото уништување од страна на Германија во 1914 година, Динант е еден од најубавите белгиски градови. Поставен е на карпести предели на брегот на реката Меуз и може да се пофали со тврдина со поглед кон целиот град и живописните улици.

  1. Бриж

Овој град се здоби со популарност откако таму е снимен филмот „Во Бриж“ со Колин Фарел во 2008 година. Се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО заради центарот на градот, кој е еден од најубавите и најдобро сочувани примери на готска архитектура. Голема мрежа на канали го прави неизбежно место за љубителите на романтиката.

  1. Гент

Гент е изграден пред околу 1400 години и денес изобилува со прекрасни историски градби. Посетителите уживаат во прошетка покрај каналот на фламанските ренесансни куќи што сè уште можете да ги видите во Амстердам. Средновековната тврдина стара 1000 години не е заштитена како светско наследство и во готската катедрала може да се видат делата на браќата Ван Ејк од 1432 година.

  1. Лувен

Најголемата атракција на овој град е секако прекрасната градска куќа изградена во готски стил и исто така неизбежната универзитетска библиотека која е импресивна и однадвор и уште повеќе одвнатре. Вреди да се посети најголемата пиварница во светот – Стела Артоис.

  1. Монс

Како и другите градови на нашата листа, овој град е полн со стари градби, претежно од 17 век изградени во барокен стил. Црквата, градското собрание и главниот плоштад се наоѓаат во центарот. Градот е познат и по својата улична уметност, а на секој чекор ќе откриете мурал или скулптура.

  1. Антверпен

Антверпен претрпе големи разорувања за време на Втората светска војна и голем дел од градот бил одново изграден и обновен во модернистички стил. Овој град е второто најфреквентно пристаниште во Европа, така што зрачи со индустриска „вибрација“ што се рефлектира во архитектурата. Контрабалансот на модерните градби е обезбеден од стариот дел на градот со средновековна тврдина и готската катедралата.

  1. Дурбуј

Познат е и како „најмалиот град во светот“ со само 400 постојани жители. Сместено е во пошумениот регион Ардени и е опкружен со шуми и наслаги, така што привлекува љубители на природата, кампување и пешачење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement