Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Здрава навика со која Германците ги челичат нервите за време на пандемија

Waldeinsamkeit, германскиот збор за уживање во осаменоста на шумата за време на пандемија се користи повеќе од кога било. Потребата од свеж воздух, одмор од стресот и сопствените мисли ги води Германците во Црната шума, северно кон планините Харц, баварските национални паркови… како и во другите делови на земјата каде што има доволно зелена боја за осаменост под крошните.

Waldeinsamkeit е исто како wanderlust (желба за патување) или fernweh (копнеж по далечни земји), се германски зборови што нишанат во сржта. Вишокот на слободно време, како и премногу време поминато дома поради пандемија, буди желба да се оди во природа, што е потврдено со истражување.

Студија на Европскиот институт за шумарство во Бон покажува дека шумите на Северна Рајна-Вестфалија забележале огромен пораст на посетители во последната година. Според истражувањето, повеќето љубители на природата одат во шумата за да го почувствуваат мирот.

Со 90 милијарди дрвја, 76 видови дрвја и околу 1215 растителни видови кои ги сочинуваат германските шуми, земјата има доволно простор за секој што сака да го помине своето слободно време во природа. Шумите зафаќаат површина од над 100 000 квадратни километри, од кои половина се во државна сопственост, а вкупно 33 проценти од германската површина е покриена со шуми.

Пронаоѓањето мир во шумата е навика што срдечно ја поздравуваат лекарите, па затоа не е изненадувачки што сè повеќе луѓе практикуваат waldeinsamkeit, или врска со природата и самите себе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement