Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

За оние на кои им е доста од сè: Зелената оаза на реката и Водопадите Lechfall

Поимот германски поредок и дисциплина доби нова димензија кога ги видовме славните водопади наречени Lechfall. Дури и тие цивилizirano ги користат скалите за да се симнат, и ако не ни верувате, само погледнете во нашата галеријата. Се разбира, тоа е дело на човечки раце.

Водопадите се високи три метри и не можете да ги пропуштите кога ќе дојдете по пат. Добро, каскадните водопади се кул, но дали вреди да се дојде? Тие не се толку спектакуларни. Да, се исплати! Имено, покрај водопадите, посетителите доаѓаат тука и на годишен одмор покрај реката, која привлекува со своите луди тиркизни и зелени бои. Ако само застанете на видиковецот и погледнете од мостот на кањонот низ кој поминува, ќе видите зошто сите се среќни да застанат дури и за кратко време.

За време на пониското ниво на вода, се ослободува помал дел од брегот на реката, така што ќе можете да се приближите до водопадите и реката, од блиската шума, а исто така можете да се бањате. Зелени шуми, зелена река, звучни бранови – кому му е потребен мир и тишина за да ги наполнат батериите, оваа мала оаза ќе ви помогне.

Во близина има и слаткарница и ресторан, па сè што е заедно е доволно за да се заврши прекрасен одмор во природа.

Не може да ви биде досадно – околината е полна со содржина

Недалеку од водопадите се наоѓа романтичниот град Фисен. Порано беше познат по правење виолини, па го доби прекарот „музички град“. Кога неговите господари ги преместиле своите работилници, тие со себе ја понеле градежната уметност, па може да се каже дека овој мал град го одбележа музичкиот свет на целиот континент. Денес во музејот можете да видите некои од примероците од најубавите колекции на виолини.

Освен него, можете да скокнете и до најубавиот замок во Германија: баварскиот Нојшванштајн (Neuschwanstein). Го изградил наводно ментално болниот крал Лудвиг Втори од Баварија во чест на обожаваниот композитор Ричард Вагнер. За време на Втората светска војна, нацистите складирале уметнички дела што ги украле низ цела Европа, а подоцна му послужиле како инспирација на Волт Дизни за неговите цртани филмови. Годишно го посетуваат 1,3 милиони туристи, што ја прави една од најпопуларните туристички атракции во Европа.

Тука се и замокот Hohenschwangau, палатата Linderhor и езерото Forggensee и не можете да погрешите ако се препуштите на блискиот „Романтичен пат“ што ги поврзува старите живописни градови, замоци и села на Германија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement