Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Зачекорете во Чистернино, рустичниот град со чипкани чадори за сонце

Дали сте чуле за градот Чистернино?

Ние веруваме дека не сте, затоа што тој е една од добро скриените тајни на Пу Pа, пишува Travel Magazine. Белузлавиот град Цистернино се наоѓа на брановидните рамнини на Апулија, најјужниот и најисточниот регион на Апенините. За многумина тоа е едно од најубавите помали градови на Bella Италија.

Основана е од грчки доселеници и станала римски град Стурниум пред Ханибал да го уништи за време на неговите експедиции во Апулија.

Повторно е воспоставен во 800-тите години по налог на базилиските монаси кои тука изградија грчки православен манастир. Се развивал за време на средниот век, кога историскиот центар забележал „спонтана архитектура“. Имено, тогаш новите области биле додадени постепено колку што било потребно за да му служат на градот, наместо да се градат според единствен граѓански план.

Резултатот е интересен средновековен центар полн со фасцинантни улици со заоблени премини кои навиваат низ тесни варосани улици пред скалите, со балкони полни со цвеќиња и карактеристични мали дворови. Омилен детал? Чипка рачно изработена виси во тркалезен чаршав над вас додека шетате по сокаците.

Градот има многу жива ноќна атмосфера кога пасусите се преполни со луѓе кои се среќаваат на разговор или аперитив. Постојат многу кафулиња и ресторани, вклучително и локален специјалитет – мацерија, пазари со месо каде што одбирате што сакате за вечера, и тие ви го прават на скара додека чекате. Оваа рустикална опција за вечера надвор е забавна и економична.

Црквата Сан Никола од 13 век е посветена на заштитникот на градот и се наоѓа во основата на поранешен грчки православен манастир. Торе Цивика е влез во историскиот центар, додека прекрасниот, затворен главен плоштад, Пјаца Виторио Емануеле, е срцето на градот.

Овој историски ренесансен град се наоѓа во централна Италија и е рај за љубителите на архитектурата.

Околу селото има неколку прекрасни палати, особено Палацо Весковиле, изграден во 1560 година во доцноренесансен стил, и Палацо Амато, повеќе луксузна вила со цилиндрична кула и аркаден балкон.

Чистернино е во срцето на регионот Трули во Апулија, фасцинантна област за истражување на необични архитектонски конструкции кои се карактеризираат со кровови во облик на конуси и варовнички фасади. Интересни градови во областа се Локоротондо, Мартина Франка, Остуни и Алберобело. Пристанишниот град Бари е исто така лесно достапен, а најблискиот аеродром е Чистернин.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Веројатно многу добро знаеме кои се најголемите емотивци и кои се нарцисите меѓу хороскопските знаци. Се разбира, Ракови и Лавови. Сепак, дали знаете кој...

Fool Moon

Трговскиот град Грантам не се појавувал во вестите толку често. Маргарет Тачер е родена таму, Исак Њутн одел на училиште таму, а во 1740...

Cotton Club

Ако спаѓате во категоријата жени „plus size“, есента е одлично време да експериментирате со модата. Повеќе облека на телото значи повеќе опции за комбинирање.Ако...

Fool Moon

Кога велиме мантра, обично мислиме на некоја реченица што треба да се повтори на неодредено време и парите магично ќе се појават во нашите...