Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Зар и ти, сине Бруте? Рим добива нова туристичка атракција

Според легендата, откако бил прободен од многумина, разни бодежи, препознавајќи го неговиот близок соработник, легендарниот император, Цезар, извикал: „Зар и ти, сине Бруте?“ Доби нова туристичка атракција на отворено, на локација во Рим позната како Area Sacra di Largo Argentina.

Тоа е всушност голем плоштад каде се наоѓаат остатоци од антички храмови и театарот Помпеја. Зградите се изградени помеѓу 4 и 1 век п.н.е., и како што веќе рековме, во март (15-ти ден од март според денешниот календар), Гај Јулиј Цезар бил лишен од живот.

Сепак, во одреден момент од историјата, плоштадот заврши под земја и беше откриен само во дваесеттите години од минатиот век. Имено, тогашниот италијански диктатор Бенито Мусолини наредил уривање на средновековните куќи и по тој повод бил откриен овој плоштад.

Оттогаш, археолошкиот локалитет е затворен за јавноста, но не и за животните. Имено, на плоштадот наскоро живееле поголема група мачки и тие повеќе не треба да живеат таму, бидејќи за нив ќе се грижат здруженијата за заштита на животните. Делата се финансирани од познатата модна куќа Bulgari, што не е невообичаено за Рим, бидејќи пред неколку години Fendi го финансираше реновирањето на фонтаната Треви.

Во секој случај, Вечниот град, на кој не му недостасуваат знаменитости, ќе добие уште еден. Значи, по музеите во Ватикан, галеријата Боргезе, шпанските скали и најмалку сто и една друга знаменитост, сега ќе можете да го посетите местото каде што заврши животот на Цезар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement