Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Замислете да работите овде како ренџер: Најубавата џунгла од камени кули

Кога ќе се спомнат американските национални паркови, ние главно замислуваме величествени кањони, необични карпести формации и огромни шуми кои кријат дрвја стари илјадници години. Националниот парк Bryce не е исклучок.

Сместено е во сојузната држава Јута, на надморска височина од скоро 3.000 метри и привлекува повеќе од милион посетители годишно. Која е нејзината убавина?

Џунгла од камени кули

Иако се нарекува кањон, тоа не е она на што прво помислувате кога ќе го слушнете зборот кањон. Овие се повеќе камени „амфитеатри“ врежани во карпите, длабоки 150 метри. Често се нарекува џунгла на камени кули. Карпите се претежно црвеникави и кафеави, а изгледаат особено убаво во зори или пред зајдисонце.

Ако патувавме милиони години во минатото, ќе најдевме огромно езеро на ова место, во скоро целата држава Јута. Сè што гледаме денес било под вода, а кањонот се формирал постепено, со дејство на вода, кал, песок…

Се верува дека луѓето живееле тука пред 10 000 години, а до неодамна во оваа област живеело индиско племе. Индијанците имаа посебни верувања во врска со камените формации: тие веруваа дека станува збор за луѓе кои ги претвори во камен од измамникот Coyote.

Природа која примамува воздишки

Овој кањон е едно од ретките места во светот каде сè уште ќе најдете пума. Веројатно нема да ја најдете лично, па не мора да се грижите за безбедноста – но убаво е да се знае дека нашла засолниште во скриените делови на кањонот.

Гостите ќе наидат на елени, лисици, диви мачки, но и ретки борови, кои се едни од најстарите видови дрвја во светот. И тие сигурно ќе уживаат знаејќи дека овде генерално нема екстремни температури – најубавиот период за пристигнување е од пролет до есен, а летните температури се пријатни 25 степени.

Можете исто така да изберете дали сакате да пешачите или да возите низ кањонот. Во никој случај не заборавајте барем еден од двата најпознати глетки кои нудат спектакуларен поглед на кањонот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement