Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Загатка во подножјето на планината Пекол за која малкумина знаат: Поглед на пустината го „открива“ океанот

„Кога ќе погледнам во оваа пустина, го гледам океанот“, изјави палеонтологот од Универзитетот во Мичиген, кој се најде во Египет, заљубен во својата пустина. За една пустина, навистина изобилува со содржина. Египетските песочни пејзажи продолжуваат да нè фасцинираат, од нејзините пирамиди и историја, до егзотичната природа и необичните атракции како што е Црно-белата пустина.

И, се разбира, тоа не е крај. На само неколку часа возење од Каиро, во пустинската бесконечност покрај реката Нил, се наоѓа долината на китовите (Wadi hitan). Пустинската долина и археолошкиот локалитет со стотици фосили од претходните видови китови се уникатни во светот – никаде на друго место нема такви наоди во толкава количина и концентрација (па дури ни во толку убав амбиент).

Колку се зачувани, сведочи фактот дека на некои места може да се најдат дури и фосилни остатоци од храната што ја јаделе, како и други животни како крокодили, ајкули, желки и сл. Најголемиот откриен скелет е долг 21 метар.

Првите фосили биле откриени на почетокот на 20 век, но биле потребни скоро 80 ​​години да предизвикаат поголем интерес кај нив. Истражувањето беше попречено и од недостаток на технолошка опрема.

Конечно, неколку стотици фосили беа пронајдени во 90-тите години на минатиот век, а се претпоставува дека имало и порано. За жал, додека областа сè уште не била заштитена, некои веќе ја искористиле можноста и украле скапоцени „сувенири“. Можеби тоа беа коски, черепи или цели скелети, а можно е и оние што ги земале да не ни знаат што точно прават, но сакале да земат убав спомен од пустината. Денес, за среќа, тоа е невозможно затоа што просторот е заштитен.

Но, ниту тоа не е крај на тоа. Целата долина се наоѓа во подножјето на планините што локалното население го нарекува „Планина на пеколот“ поради специјалниот светлосен ефект што се јавува кога сонцето заоѓа зад неа. И покрај ова, Кит долината привлекува само илјада туристи годишно.

Како е можно ова место да не е веќе познато?

Изненадувачки, денес ова место не е посебна туристичка атракција. Потешко е да се дојде до тоа, и многу луѓе дури и никогаш не слушнале за тоа. Изгледа дека Египќаните не се засегнати од ова и се благодарни на фактот што местото не е поплавено како што се пирамидите каде веќе имаа многу проблеми со несовесните туристи.

Инцидентот од 2007 година кога биле забележани неколку автомобили со белгиски дипломатски таблички во долината Кит, сè уште не е решен. Со оглед на тоа што во тоа време веќе е заштитена зона, египетските власти ја обвинија Белгија за нанесување штета вредна 10 милиони долари. Белгиската влада негирала дека има штета и така остана на крај.

Значи, оваа област ќе оди во насока на одржлив развој – тие веќе ги заменија возилата со камили и прошетки, а сите вработени се исто така членови на локалната заедница кои најдобро ја знаат областа и кревката природа. Нивниот приоритет е да го зачуваат овој скапоцен камен и само тогаш ќе дозволат ѝ другите да се восхитуваат на оваа бесценетост.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement