Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Живот покрај вулкан: Погледнете како изгледа најголемиот населен кратер во светот

Ел Вале де Антон, најголемиот населен кратер во светот, се наоѓа во зелената долина на кратерот. Вулканот кој мирува илјадници години е омилено излетничко место на Панамците од целата земја, како и на туристите. Од главниот град на Панама Сити до Ел Вале де Антон, потребни се околу два часа возење.

Две или три ноќи се идеални за истражување на овој заспан планински град кој се наоѓа на дното на кратерот, затоа што кога уживате во прекрасната природа и одите по патеките, лесно е да се изгуби трагата за времето. Најпопуларната рута води до врвот Ла Индија Дормид, природна формација на работ на кратерот на вулкан што личи на Индианец што спие.

Патем има расфрлани мали водопади, каде што можете да се освежите на патот кон врвот, што нуди одличен поглед на долината и градот. Вниманието го привлекуваат и петроглифи, пиктограми и логограми врежани во камени карпи, кои датираат уште од времето пред колумбија.

После еден ден пешачење, посетителите на Ел Вале де Антона најчесто се релаксираат во термалните води, посетуваат фарма за пеперутки, градска микро-пиварница и пиво со пробно занаетчиство и одат во зоолошката градина во Нисперо за да ја видат загрозената златна жаба, што не може да се види на друго место во светот. Покрај патеките за пешачење и велосипедизам, прекрасниот пејзаж може да се истражува и на коњ.

Најдобар начин да се запознаете со традиционалните панамски производи, како и гастрономијата е секако пазарот. Сместено е во срцето на градот и изобилува со бои на разни овошја и зеленчуци, како и ракотворби. Во секој случај, панамскиот град има сè што ви треба за незаборавно искуство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Неколку факти за овој холивудски заводник целосно ќе ве изненадат… Тој го освои Холивуд со својот талент и убавина. Иако често се пишува за...

Four Seasons

Ако планирате да патувате во Јапонија за подобри денови, покрај четирите места што ви ги предложивме, додадете го ова ако сте љубител на разнобојни,...

Green Tea

Најдобра и најлесна форма на рекреација… Зад нас се деновите кога уживавме во празничната трпеза. Се должи на фактот дека се движевме многу слабо...

Cotton Club

Во чест на 70-от роденден на Пепелашка, Пандора ни дарува нови парчиња накит од празничната колекцијата на Disney x Pandora.. Колекцијата вклучува парчиња со...

Advertisement