Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Живот на минус 53: Место каде топла вода замрзнува во воздухот, а жителите се загрижени поради ледената магла…

Зимите во Мохе се безмилосни. Кога ќе стане многу студено, може да се појави и ледена магла – феномен кој се јавува само во екстремно ладни клими кога капките вода во воздухот остануваат во течна форма.

Температурите во најсеверниот град во Кина пагаат и на -53 °C, најстудената температура досега забележана, велат метеоролозите. Сместен во североисточната провинција Хејлонгџијанг, во непосредна близина на рускиот Сибир, градот Мохе е нашироко познат како „Северниот пол на Кина“ и е едно од ретките места во земјата што има субарктичка клима.

Температурата измерена таму на 22 јануари во седум часот наутро на првиот ден од лунарната нова година била рекордни 53 степени под нулата. Последен пат беше речиси исто толку студено во 1969 година.

Во рускиот Јакутск, кој е познат по тоа што е најстудениот град во светот, температурите паднаа на -62,7 °C, најстудени во повеќе од две децении.

Но, зимите во Мохе се безмилосно студени и долги; почнуваат на почетокот на октомври и често траат до мај. Кога е многу студено, ледената магла може да се појави и во Мохе – феномен што се случува само во екстремно ладни клими кога капките вода во воздухот остануваат во течна форма.

Покрај тоа, таму може да биде толку студено што дури и топлата вода што се фрла во воздухот замрзнува.

Дали и оваа зима ќе има ледена магла во Мохе, ќе видиме. Иако можеби мислите дека никој не доаѓа во ледениот град во северна Кина, туристите се собираат да ги видат ледените атракции.

На пример, во 2011 година, повеќе од 10.000 туристи дојдоа во Мохе за да ја набљудуваат поларната светлина. Автопатот што го поврзува оддалечениот град со главниот град Пекинг беше отворен во декември 2019 година со голема помпа, што во голема мера го олесни пристигнувањето и заминувањето на туристите како и на локалното население.

Но и околината на Мохе крие интересни работи. Името на провинцијата Хеилонгџијанг, изведено од кинеското име за реката Амур – Хеилонг ​​Џианг, во превод значи „река црн змеј“. Тој е главен град на провинцијата Харбин, познат по својот спектакуларен фестивал на снег и мраз. Поради суровата клима, градот на североистокот на Кина секоја година е домаќин на уметници кои се натпреваруваат во создавањето на скулптури од бајките – од сфинги и пирамиди, до импозантни коњи, до секакви градби како замоци и ѕидови. Поради сето ова некои го нарекуваат замрзнат Дизниленд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement