Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

ЕЗЕРОТО КОМО: РАЈ ЗА ПОЗНАТИ ЛИЦА И АРИСТОКРАТИ…

Езерото Комо зафаќа површина од 146 квадратни метри и е опкружено со повеќе од 20 шармантни села, вклучувајќи ги Белаџо, Менаџо, Чернобил, Варена и Лаљо.

Со векови, езерото е магнет за уметници, аристократи и патници кои наоѓаат инспирација и засолниште во овој прекрасен амбиент. Големите писатели како Густав Флобер, Мери Шели и Стендал го направија езерото Комо свој дом во одреден момент од нивниот живот. Стендал рекол дека погледите на езерото од неговата вила Белаџо се „најубавите на светот по Неаполскиот залив“. Музичарите побарале засолниште и во градовите околу езерото, а меѓу многумина се издвојуваат Џоакино Росини, Џузепе Верди и Винченцо Белини, кој ја напишал својата опера Норма за време на неговиот краток престој на езерото Комо.

Фредерик Барбароса, семејството Сфорца, шпанскиот крал Филип Втори, Наполеон Бонапарта, Мусолини и Џузепе Гарибалди помогнаа во обликувањето на мистиката што го придружува езерото, игралиште за некои од најпознатите личности во историјата. Сепак, привлечноста на езерото датира од античките времиња кога римските легии донеле ловорови и маслинови дрвја кои денес го красат брегот.

Градот Комо изгледа како филмски сет од италијанскиот неореализам. Нејзината легендарна железничка станица, изградена во 1885 година, стариот град и плоштадот Кавур, со фонтаните и најспектакуларниот поглед на езерото, се точки од голем интерес за посетителите. Исто така, Mount Brunate, Piazza del Duomo, Villa Olmo, Alessandro Volta House Museum и Teatro Sociale се места кои не треба да се пропуштат при посета на областа.

Белаџо е миленик на езерото Комо, фасцинантен град кој некои го сметаат за најубав на езерото. По нејзините улици, преполни со бутици и ресторани, ќе ви се допадне летната вила изградена за грофот Франческа Мелсија, чиј стил подоцна беше следен од ломбардската вила Сербелони, домот на Нелсон Рокфелер од 1959 година, како и црквите Сан Џакомо и Сан Џорџо. Други туристички атракции во Белаџо се елегантните бутици на Виа Гарибалди и раздвижениот Пунта Спартивенто, прекрасен парк од каде посетителите можат да уживаат во фантастичниот поглед на магичното езеро.

Шармантниот град Чернобил, исто така, може да се пофали со колекција од интересни атракции: Вилата од 16 век е дизајнирана од Алфред Хичкок за Градината на задоволството (1925) и познатата Вила Ерба од 19 век – сега прекрасен конференциски центар, ќе воодушеви. патници.

Овој регион има силна врска со светот на кинематографијата. Не можете да ја пропуштите посетата на Вили Пасалаква и Вили дел Балбијанело, во градовите Молтрацио и Лено, каде што се снимаа сцени од Војна на ѕвездите во 2002 година, како и Казино Ројал (2006) од серијата за Џејмс Бонд. Во Тремец ќе ја откриете вилата Карлота, позната по своите градини, тераси и музеј со дела од Канова, Торвалдсен и Ајез.

Спорт, одмор и активности на отворено се некои од најатрактивните опции на езерото Комо. Едрење, кануање, сурфање на ветер, џет скијање, скијање на вода, параглајдерство, планинарење, планински велосипедизам и јавање коњи се некои од начините да останете активни на копно или на вода. Посетителите исто така можат да играат голф на кој било од седумте меѓународно познати терени за голф. И по активниот ден на езерото, има многу места за уживање во добар оброк. Кујната во регионот е позната по рижото „ai filetti di pesce persico“, маслиново масло, голем избор на зеленчук, аспарагус и други сочни јадења од риба.

Со сите достапни луксузни локации, езерото Комо и неговата околина станаа засолниште за познатите личности кои бараат бегство од центарот на вниманието. Актерот Џорџ Клуни купил вила Олеандер од 18 век во 2001 година за повеќе од 9 милиони долари. Сместен во Легли, тоа беше амбиент за неговиот блокбастер филм „Дванаесетте на Оушн“ (2004). Сегашната проценета цена на имотот е околу 40 милиони долари. Исто така, Донатела Версаче, Мадона, Ричард Бренсон и Силвио Берлускони купиле луксузни резиденции во оваа област.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement