Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Едно од најмалку посетените места во светот: Патување кон живописните сцени на Чад, што нема да ги видите ниту во најубавите филмови

Замислете го јорданскиот град Петра или познатите американски кањони – но без никакви траги од луѓе. Само пустински песок и огромни карпи. Звучи убаво, но без старите богатства во карпите на Петра, тој губи малку од својата импресивност, нели? Но, што ако наместо богатства, да имате прекрасна оаза, езеро што патува меѓу карпите, и во водата до колена, еден куп камили што уживаат во прскањето?

Веќе звучи како идилично место за мешање со природата и мирот во пустината. Добрата вест е дека такво место постои. Напуштени, недопрени од човечка рака и достапни за оние кои се подготвени да започнат малку посилно патување.

Сместено е во една од најмалку посетените земји во светот, Чад. Веќе пишувавме за една од неговите чудесни оази во животот, па сега веќе дизајнираме импресивна маршрута.

Скриениот скапоцен камен на Сахара

Guelta d’Archei е името на еден од познатите и ретки извори на вода во Сахара. Оваа оаза се наоѓа во кањонот Ennedi Plateau, кој е заштитен од УНЕСКО заради големата важност.

Некогаш, ова била важна точка каде што трговците и приколките запирале за да ги напојат своите камили. Навидум црна вода длабока околу половина метар може да ве примами да побарате освежување од пустинската топлина, но, подобро да не го правите тоа. Ние ќе ви кажеме зошто.

И денес, бедуините застануваат тука со своите камили, но славниот пат по кој се движат камп приколките веќе не е толку жив. Нема дури ни многу туристи, што е добро за вас ако барате нови, недоволно истражени и егзотични места.

Иако посетителите и сите идни истражувачи се среќни да видат неверојатни слики од толпа камили кои пијат вода во подножјето на карпите во пустината, тоа треба да се потсети на уште некои жители на ова место.

Има малку, но има – пустински антилопи и западноафрикански крокодили. Овие крокодили се последната група од ваков вид позната за нас во Сахара. Тие се различни од крокодилите во Нил, па затоа не се во иста категорија – за среќа, овие се помали и помалку агресивни. Тие сакаат да се капат во оваа вода, каде што на патот наоѓаат и храна во форма на риба.

Нека не ве обесхрабруваат крокодилите – малкубројните посетители на ова место се враќаат воодушевени. Патот низ пустината северно од земјата е долг, но тие велат дека се исплати да се помине низ него уште сто пати. Вакви сцени нема да видите ниту во најубавите филмови.

Можно е да се организира патување преку агенцијата или придружено со водичи од главниот град на Чад, N’Djamene. Тоа е околу 800 километри додека врана лета од оазата, но на теренот вашето патување ќе биде малку подолго. Подгответе се за можноста вашата експедиција да трае четири дена во само една насока. Но, замислете си дека ќе видите сè на патот…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement