Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Една од најубавите во Европа: Хрватска плажа на која не пречи немањето сенка…

Далечниот југ со сончевиот бисер на Јадранот, историскиот и прекрасен Дубровник, е област што крие многу повеќе од вообичаените атракции што ги гледаме таму од година во година.

Без разлика дали сте љубител на уметноста и архитектурата, познатите светски филмови и серии, богатото хрватско културно и историско наследство или магичната и недопрена природа, далечниот југ ќе ви понуди се што ќе посака вашето срце.

Ако сте го одбрале Дубровник како дестинација а сакате за момент да избегате од славните гужви во Дубровник, истражете го романтичното Конавле, општина во дубровничко-неретванската жупанија која се издвојува по живописниот пејзаж, богатата култура, посебната национална носија и начинот на живот кој на многу начини се разликува од остатокот од Хрватска.

Plaža Pasjača u Popovićima - 3

Нерасипаната природа, селската архитектура, срдечното население и чистото сино-зелено море кое туристите се уште не го откриле, се рецептот за одмор од соништата кој долго ќе ви остане во сеќавање.

Во малото село Конаво, живописното Поповиќи, на местото каде што стрмните карпи се спуштаат во чистото и топло море, се наоѓа магичната плажа Пасјача, за која многумина ќе речат дека е една од најубавите плажи на Јадранот.

До плажата се стигнува по стрмна патека издлабена во карпа, па патот до плажата е нешто понапорна прошетка, некои би рекле дека тоа е вистински тренинг. Меѓутоа, кога ќе стигнете до вашата дестинација и ќе го видите погледот, сфаќате дека вреди да ги свиткате мускулите.

По десет минути пешачење стигнувате до тунелот, а потоа има сцена која ќе ја видите на малку места во светот.

Педесет нијанси на сино, ситни бели камчиња и топло море ќе ја сместат оваа плажа на самиот врв на летните дестинации што сте ги посетиле.

Пасјача е посебна по тоа што ќе ве запознае со дивата природа на областа. Таму нема сигнал, така што вашите мобилни телефони ќе се користат само за фотографирање на неверојатните сцени.

Единствениот „проблем“ е фактот што таму нема сенка, продавница или тоалет, па затоа не е совршен избор за родители со деца. Тоа е одличен избор за парови и за сите оние кои сакаат да ги наполнат батериите и за момент да побегнат од познатата дубровничка гужва, лежалки, реквизити на плажа, гласна музика и скапи барови на плажа.

Пасјача е создадена за време на Втората светска војна, а мештаните долго време ја криеле од очите на јавноста. Порталот European Best Destinations ја прогласи Пасјача за најубава плажа во Европа во 2019 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement