Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Еден од најубавите во Европа: Бајковит замок на надвисната карпа што истовремено ги збунува и маѓепсува туристите

Замокот има збунувачко име, но и стил што не одговара на времето во кое е создаден, многумина го споредуваат со далеку попознатиот Нојшванштајн…

Еден од најубавите германски замоци, сместен на самиот карпест раб, носи име како да не припаѓа на таа земја. Впрочем, замокот Лихтенштајн е полнокрвен Германец, и ќе го најдете еден час возење од Штутгарт. Се издига над градот Хонау во општината Лихтенштајн, во округот Ројтлинген во покраината Баден-Виртемберг.

Бајковитата градба се наоѓа на местото на некогашниот замок од 1200 година, кој на крајот се претвори во руина. Овој предок бил уништен не еднаш туку двапати за време на војните во 14 век.

Руинираниот замок бил подигнат од кралот Фредерик I од Виртемберг, кој таму изградил ловечка куќа, а подоцна и грофот Виртемберг, инспириран од историскиот роман на Вилхелм Хауф „Лихтенштајн“ и средновековната архитектура, го вратил постојниот замок во романтичен нео-готски изглед. Замокот е завршен во 1842 година, но sидовите на првобитниот изглед сè уште можеле да се видат, малку подалеку, меѓу дрвјата.

Највпечатливиот дел од замокот (особено за оние кои се плашат од височина) е секако надворешниот ѕид, изграден на самиот раб на стрмната карпа. На надморска височина од 817 метри, замокот нуди спектакуларен поглед на околината.

За време на Втората светска војна, американски тенк што минуваше низ долината под замокот испука граната, која, за среќа, не успеала да експлодира, спасувајќи ја импресивната градба од уништување. Сепак, јасно се гледа дупката во ѕидот каде гранатата удрила.

Дури и денес, замокот е во сопственост на принцовите на Урач, но е отворен за посетители кои доаѓаат таму за да видат колекција на историско оружје и оклоп. По турнејата, можете да пиете кафе во едно од блиските кафулиња, па дури и да имате нешто за јадење. Некои посетители го споредуваат замокот Лихтенштајн со мегапопуларниот Нојшванштајн, веројатно поради слични готски елементи, но и германски легенди кои сè уште живеат на такви места.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement