Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Европски метрополи со канабис: Градови каде марихуаната е нормална работа

Постојат неколку локации низ стариот континент каде уживањето на димот марихуана е подеднаков дел од културата како пиењето италијанско кафе или француски вина. И додека во последните години е направен значителен напредок во употребата на канабис за медицински цели, во многу земји сепак туристите ја бараат за рекреативна консумација. Затоа, од порталот Euronews.com, тие посетија некои градови каде што жителите се препуштаат мирно на „зелениот“ дим.

Амстердам, Холандија

Веројатно светската престолнина на канабисот, Амстердам е познат и по многу нешта, вклучувајќи лалиња, бројни музеи и канали. Но, она што го издвојува од повеќето европски метрополи е токму нејзината отвореност кон марихуаната. На специјализирани места, познати како „Coffee shops“, пушењето „трева“ е легално, но одгледувањето сè уште е кривично дело. Иако марихуаната е голема мамка за туристите, да не заборавиме дека градот крие некои од најдобрите музеи, познати архитектонски дела, одлична гастрономска сцена, па ако не сте корисник на марихуана, вреди да се дојде и за други работи.

Копенхаген, Данска

Или поточно, областа Кристијанија. Тоа е анархистичко маало каде порано марихуаната се продавала сосема легално. Квартот бил окупиран од хипиците во 70-тите години на минатиот век и до денес околу деветстотини луѓе живеат независно од данскиот закон. Познат е и како „област на зелено светло“, со оглед на сите видови канабис што се тргува тука. Сепак, ова создаде проблеми и разни расправии во соседството, па денес, иако е достапен канабис, населбата е многу попозната по своите шарени улици, кафулиња и ресторани.

Барселона, Шпанија

Иако марихуаната тука не е технички дозволена, во пракса е дозволена. Може да консумирате во приватен простор или клубови, додека на улица приказната е малку посериозна. Сепак, познато е дека тоа може да се направи на одредени места. Може да се најдат клубови од канабис низ целиот град, во кои мора да се зачлените и кои не смеат да се рекламираат. Сепак, имајќи предвид дека ги има повеќе од триста во каталонската престолнина, очигледно е дека „народните прераскажувања“ функционираат.

Прага, Чешка

Град кој сè уште е, за разлика од првите три на списокот, можен да се посети без премногу пари. Исто така, овде работите се како и во Барселона, тоа не е целосно легално, но за поседување до 15 грама, никој нема да ве вознемирува. Тука нема клубови за членство, иако често можете да купите марихуана веднаш од келнерот. Секако, откако ќе бидете таму, не решавајте се само со прашањето на дим од канабис, туку уживајте во прекрасната архитектура и испробајте 1001 различно точено пиво!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement