Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Европските метрополи повторно потсетуваат на град на духови

Бриж е прекрасен средновековен град, кој е скоро недопрен од времето…

Ако сакате џез, дефинитивно ќе уживате тука. Доколку уживате во чоколади и пиво, овде ќе се чувствувате како во рајот. Но, сепак, и покрај сите свои предности, Бриж во моментов претставува не толку убава слика за европскиот туризам. Иако јули требаше да донесе подобрување во туристичкиот сектор, кој е под влијание на вирусот корона, бројките повторно паѓаат. Ковид-19 практично го елиминираше туризмот во цела Европа, и очигледно, наскоро нема да се збогуваме со овој вирус.

Сите главни места на Бриж, како готското градско собрание на главниот плоштад, градските музеи и цркви, се осамени во срцето на еден од најживописните градови на европскиот континент. Работниците се подготвуваат секој ден да ги поздрават туристите и да им понудат имагинативни сувенири, но посетата е главно отсутна. Хотелските соби се празни, освен оние во кои празнината се пополнува со присуство на персонал.

Рестораните се карактеризираат со празни маси и столови, додека историскиот центар на градот се чини дека е целосно напуштен во споредба со вообичаеното. Отворените туристички автобуси повеќе не работат, додека вагоните и седлата на коњите се постојано празни. Сепак, мора да признаеме дека сесрдно се надеваме дека ситуацијата со пандемијата ќе се реши наскоро и дека повторно ќе одиме по калдрма патеките и ќе возиме низ каналите што ги поврзуваат фотогеничните плоштади и пазарите на овој град.

Уживањето во високите кули, историските цркви и старите куќи наскоро повторно ќе бидат на дофат на раката, исто како и неговиот посебен шарм, што претставува мирисно искуство што ќе го исполни срцето на секој од нас со топлина.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...