Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Европска Монголија: Идиличен крај на Балканот што галопира со над 800 диви коњи

Ако некогаш наидовте на стадо коњи кои живеат слободно во дивината, но сепак им пристапуваат љубопитно на луѓето, тогаш знаете каква е таа, прекрасна глетка. Во Македонија, тие можат да се најдат на, на пример, Пелистер или Козјак, каде што прават донекаде нереална сцена со прекрасни планини.

Но, малку подалеку, во нашиот Балкан, недалеку од Ливно, има вистински рај за љубителите на диви коњи. Во подножјето на планината Цинцар, во карстниот Круг има стотици диви коњи кои слободно го истражуваат платото во Босна и Херцеговина – на нешто повеќе од 1.100 метри, во прекрасна област преполна со дупки, провалии и пештери, како и бескрајни пасишта.

Тревните области некогаш биле користени за пасење од бројни овци, но и од диви потомци на коњи што луѓето ги оставиле да галопираат низ областа откако се иселиле во 1970 -тите. Точниот број на диви коњи на Ливно не е познат со сигурност.

Отпрвин, само триесет од нив галопираа низ идиличното плато, но тој проценува дека денес би можело да има околу 800. Иако се убави, коњите честопати предизвикуваат проблеми бидејќи во текот на зимата, во потрага по сол, доаѓаат на патот помеѓу Ливно и Купрес, каде што предизвикуваат сообраќајни несреќи и инциденти. Дивите коњи во оваа област се туристичка атракција, но според мештаните, недоволно искористени.

Секако, многу посетители на Босна и Херцеговина би сакале да уживаат во глетките што можат да се видат во Монголија или Исланд, а коњите би имале корист од наводнување на одредени места и различни пунктови со храна, особено во суровите зими. Што ќе се случи со дивите коњи останува да видиме, но тие сигурно ќе се спротивстават на ветрот, дождот, суровите зими, ловокрадците и предаторите уште долго време.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement