Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дрвото што го смени светот: Европски плоштад каде е украсен првиот бор

Кога нешто се случило пред повеќе од 500 години, не е лесно да се каже каде завршуваат фактите и каде започнува легендата – но летонските експерти тврдат дека првата елка била украсена во Рига. Традицијата наводно се родила на најголемиот пазар во Европа, со површина колку девет фудбалски игралишта, каде има повеќе од три илјади трибини што ги посетуваат до сто илјади луѓе за време на викендот. Ова место е вклучено и во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Обичајот за украсување на дрвото наводно започнал во 1510 година, кога локалните трговци го украсиле со вештачки рози, танцувале и се радувале околу него, а потоа во текот на ноќта ги палеле. Дури и денес, натписот во камен може да се прочита во Рига, на кој на осум јазици се вели дека ова е местото каде што е поставена првата јавна елка.

Дваесет години подоцна, Французите купуваа дрвја на пазарот, ги носеле дома – но не ги украсувале. Дрвјата што беа продадени не требало да бидат повисоки од еден метар и дваесет сантиметри. На почетокот на 17 век, во Германија било вообичаено да се украсуваат дрвја со јаболка, а со текот на времето, остатокот од Европа го прифатил овој празничен обичај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Fool Moon

“Веганизмот дефинитивно влијае позитивно на вештините за водење љубов. Тоа сум го слушнала многу пати од други луѓе, и самата сум веган, па затоа...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Advertisement