Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Долина Вахау: Едно од најромантичните места во Австрија за уживање во виното и прекрасниот Дунав

Вахау е името на долината Дунав приближно помеѓу градовите Мелк и Кремс во Австрија. Значаен е по својата архитектура и лозја и се смета за едно од најромантичните места во Австрија. Со оглед на конкуренцијата, оваа титула изгледа доста ветувачка.

Идиличната локација е на само еден час возење од Виена – па дури и ако немате многу време, идеална е за еднодневно патување. Таман! Еве неколку причини зошто Вахау треба да биде на вашата листа:

Долината Вахау е позната по своите лозја, т.е вина

Не го кажувајте тоа двапати, Австријци! Вината Вахау имаат дури и сопствен систем на класификација, а терасите на лозјата тука се стари повеќе од илјада години. Во ред би било да помогнеме што повеќе во зачувувањето на оваа убава традиција, затоа веќе подготвуваме чаши.

Местото каде „падна“ дури и Ричард Лавовското срце

Вахау служел како инспирација за бројни љубовни приказни и историски легенди. Не е ни чудо, бидејќи историјата ја напишаа некои од најпознатите владетели. Најпозната епизода е онаа поврзана со англискиот крал Ричард Лавовското срце, кој некогаш беше затворен во замокот Дурнштајн повеќе од една година. Тој бил ослободен дури откако неговата мајка платила голема сума пари, а Австријците овие пари мудро ги вложиле во одбранбениот систем на Виена.

Опатија од која останувате „изненадени“

Опатија Мелк е бисер од барокната архитектура, бенедиктинска опатија над малото гратче Мелк. Изграден е како одбранбен тврдина, на што веројатно ќе помислите штом ќе го видите. Имено, зградата е огромна и импресивна. Внатре е стара библиотека со над илјада историски ракописи. И друга врска помеѓу Мелко и книгите на Умберто Еко, кој во својата книга „Името на розата“ го нарече еден од ликовите Адсо од Мелка.

Градот Кремс на Дунав

Кремс ќе ве воодушеви со зачуваната средновековна архитектура, од која т.н. Штајнер Тор – поранешна градска порта, дворец и две кули. Се смета за еден од најубавите градови покрај Дунав, и во него ќе јадете вкусна храна и ќе уживате во вината и висока култура како да сте се симнале од локалниот двор.

Природна убавина и активен одмор

Убавината на регионот најдобро ќе ја доживеете со велосипед или пеш – во зависност од тоа колку време имате. Најдобриот дел е тоа што можете да возите велосипед од двете страни на Дунав: на север ако преферирате живописни села и тераси со лозја и на југ ако сакате повеќе мир и повеќе природа. Мали чамци пловат преку реката за да можете лесно да се префрлите по волја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement