Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Доколку сакате да уживате во магијата на Божиќ, посетете го францускиот регион Алзас и овој град…

Високо над рамнината на Алзас, има прекрасна катедрала, ремек-дело на готската архитектура. Со кула висока 142 метри, таа претставува една од главните знаменитости на Стразбур.

Некрунисаниот главен град на прославата на Божиќ во Франција е град кој е седиште на европските институции. Божиќниот пазар во Стразбур трае подолго од еден месец, а градот во тој период го посетуваат речиси два милиони луѓе, истакнуваат од „Визитстразбур“.

Во областа Гранде Иле, на повеќе од десет локации, на посетителите им се нуди можност да уживаат во шармот на претстојниот празник.

Со исклучок на Стразбур, многу градови и села во регионот Алзас го прават искуството на прославување на Божиќ уникатно.

„Мала Франција“ во Стразбур
Еден од најживописните делови на градот се нарекува „Мала Франција“. Создаден е во текот на 16 и 17 век, а поради реката Ил, која тече низ неа, е особено привлечен.Во оваа област во Стразбур порано живееле рибари, мелничари и производители на кожа. Косите покриви на куќите во „Мала Франција“ во тоа време се користеле токму за сушење кожа, а особено интересни се улиците од овој дел на градот, бидејќи се израмнети со реката.

Катедралата во Стразбур
Високо над рамнината на Алзас се наоѓа прекрасната катедрала, ремек-дело на готската архитектура. Со кула висока 142 метри, таа претставува една од главните знаменитости на Стразбур.

Градежниот материјал бил донесен од планините Восгес, а изградбата на оваа зграда траела речиси три века. Бидејќи се работи за црвен песочник, бојата на катедралата може да се менува во текот на денот, поради карактеристиките на самиот материјал, а во зависност од тоа каква боја е небото во тој момент, наведува „Visit.alsace“.

Колоната на ангелот, на која е претставена сцената на Страшниот суд, и величествените витражи направени во 13 и 14 век, особено го привлекуваат вниманието на посетителите. Тука има и голем орган, како и богато украсен говорница.

Астрономскиот часовник на катедралата во Стразбур, изграден во 1574 година, сè уште го привлекува вниманието на посетителите. Некои поради неговата софистицираност, некои поради неверојатната технологија што се користеше во тоа време. Секој ден во 11:35 часот по локално време посетителите купуваат билети за да ги видат фигурите на сите апостоли кои го поздравуваат Исус, но и како четирите доба на Животот минуваат покрај Смртта, истакнува „Визитстразбур“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Fool Moon

Поранешната тинејџерска ѕвезда од романтична комедија била хоспитализирана 72 часа, откако наводно сфатила дека излегува од психотична епизода, се јавила на 911. Актерката Аманда...

Advertisement