Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Добро е да се знае: Избрани се најбезбедните земји за патување во 2022 година

Kога патувате некаде, секогаш постои одреден степен на можност нешто да тргне наопаку. Затоа често земаме патничко осигурување, ја чуваме чантата до нас и преземаме разни мерки на претпазливост. Сепак, секогаш има земји кои се побезбедни од другите.

Овој пат ќе ве водиме низ нив, низ различни категории. На пример, една земја можеби е најдобро пласирана кога станува збор за безбедноста, но сепак може да биде погодена од плимски бран, што значи дека не е добро рангирана во однос на климатската безбедност. Но, ајде да тргнеме на патување низ планетата …

Чиста вода: Пуерто Вилијамс (Чиле)

Оддалечениот регион Магелан на самиот југ на Чиле е далеку од големите градови и тешката индустрија. Затоа, чистотата на водата во неа е чудесна, а овде, на пример, нема да најдете бигор. Споменатиот Пуерто Вилијамс е всушност населба во која живеат помалку од три илјади души, но посебно го нагласуваме затоа што започнува многу тури низ Патагонија, но дури и оние кои ги носат авантуристите сè до најмалку посетениот континент – Антарктикот.

Најдобра здравствена заштита: Норвешка

Многу фактори даваат одговор на прашањето зошто една земја има добар или лош здравствен систем – пристап до нега, пристапност до услуги, трошоци за лекување… Оваа година е Commonwealth Fund, здравствена фондација, направи длабинска анализа на оваа тема, гледајќи 11 земји со високи приходи, а на врвот беше – Норвешка. Затоа, добро е да знаете како ќе ја добиете најдобрата можна здравствена заштита овде, но Норвешка генерално е одлична земја за здравје затоа што веруваме дека само гледањето на нејзината природна убавина го прави секој човек среќен.

Најдолг животен век: Јапонија

Според податоците од 2019 година, просечниот животен век во земјата на изгрејсонцето бил 84,3 години. Но, која е тајната на долговечноста на Јапонците? Така, за почеток, многу здрави навики во исхраната, кои вклучуваат риба, овошје и зеленчук, и незасладени пијалоци како зелен чај. Ваквата исхрана доведува до помалку дијагнози на рак, но и успешно ја спречува дебелината.

Најмирна земја: Исланд

Во најголем дел, Исланд го ограничува своето насилство на викиншките приказни раскажани во историските музеи на островот. Земјата го зазеде првото место на Глобалниот индекс на мирот 2021 година, кој ги мери земјите во светот според нивото на социјална сигурност, домашните и меѓународните конфликти и степенот на милитаризација. И сега кога на сето ова ги додадовте некои од највозбудливите пејзажи во светот, јасно ви е зошто Исланд е идеја со која не можете да погрешите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement