Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Добредојдовте во Малата Венеција: Дали е ова најубавиот град во светот?

Француската мала Венеција со својата богата енолошка понуда и средновековна архиктетура ве поканува да истражите. Многумина велат дека тоа не е град, туку село и знаеме зошто. Бидејќи таму ќе се чувствувате како да сте во 16 век, обвиткани со француски шарм.

Како да стигнете до Колмар?

Ако сакате да стигнете до Колмар, патувањето нема да биде лесно, но верувајте ми, се исплати. Опциите со авион се следниве: со авион од Скопје или Белград може да стигнете до Цирих, Базел и Штутгарт, а најбрза и најевтина опција ќе биде летот до Базел.

Кога пристигнувате на аеродромот во Базел, пронајдете автобус со број 50 и возете сè до Базел Банхоф, за што ќе платите најмногу до 5 евра по лице. Од таму, Колмар е на само 45-минутно возење со воз. Цената на билетот за воз можете да ја пресметате во зависност од датумот на посетата.

Како да се движите низ градот?

Во случај да ви треба јавен превоз, не грижете се, има автобуски линии што можат да ве однесат на која било локација што ја сакате, па дури и до околните градови. Исто така е одлична информација дека ќе платите само 3,60 евра за превоз што важи 24 часа од неговото откажување, а може да возите и возови и автобуси.

Постои можност и за купување билети за еднократен превоз за кои ќе платите 1,40 евра, но подобра опција е да купите билет што важи 24 часа по откажувањето. Имајте на ум дека возачите не прифаќаат банкноти во апоени од 20 евра или повеќе, затоа подгответе ситни пари.

Интересни факти за Колмар

Колмар е шармантно француско гратче сместено на северо-источниот дел на Франција во регионот на Алзас. Многумина што го посетуваат велат дека овде навистина се чувствувате како на село, а не во некој град. Навистина е така затоа што овде ќе го доживеете вистинскиот француски дух на средновековниот живот.

Ако барате место кое сè уште изгледа како во 16 или 17 век, Колмар е вистинскиот избор за вас. Не грижете се ако мислите дека ќе ви здосади да шетате или да го истражувате градот бидејќи може да поминете низ целиот историски дел на Колмар пеш за само половина ден. Значи идеално место за посета и истражување за 24 часа.

Како што споменавме на почетокот на статијата, можете да стигнете до Колмар ако стигнете во Цирих, Базел и Штутгарт, што значи дека Швајцарија и Германија се навистина блиски до вас таму. Одлично е што на ова место скоро нема дожд, па затоа Колмар се смета за еден од најсушните градови во Франција. Велиме идеално затоа што временските услови не треба да бидат загрижени поради „сончевата“ микроклима.

Ако има доволно сонце, има и лози, па Колмар се смета за центар на францускиот алзатски вински регион, што значи само едно – енологијата и понудата за вино се исклучителни. Во никој случај не поминувајте без да ги вкусите Мускат и Гевурцтраминар.

Освен квалитетна енолошка понуда, сигурно ќе ви се допадне и интересната архитектура додека шетате низ градот. Имено, поради блискоста со германскиот таму сè уште можете да го доживеете германското влијание на градежништвото. Дрвените куќи се насликани во различни бои, што е комбинација на француски и германски стил на градба.

Колмар често се нарекува Мала Венеција. Не само поради овој шармантен талент, туку и затоа што низ градот се протегаат каналите на блиската река Лауч. Ако ги земеме предвид и фонтаните и малите историски плоштади, навистина, тоа е како да сте во Венеција накусо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement