Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дестинација во Турција која е хит оваа есен: Секој би сакал да ја има најдобрата фотографија на Инстаграм токму од тука!

Ако некогаш сте виделе фотографија на Интернет со мноштво шарени балони, уживајќи во своето патување над карпите со необични форми, многу е веројатно дека фотографијата е направена во Кападокија.

Областа, која се наоѓа во срцето на Анадолија во Турција, се смета за една од најинтересните дестинации во таа земја. И бидејќи е дозволено заминување на нашите туристи во Турција, јасно е зошто сè повеќе луѓе се одлучуваат да уживаат во запознавањето на Кападокија за време на есента.

Една од најинтересните турски дестинации
Претпоставувајќи дека не гледате на Турција само како земја во која можете да уживате само во текот на летото, вистинско време е да се запознаете со убавините на Кападокија. Овој регион е типичен за својата позиција, бидејќи практично се наоѓа во просторот помеѓу три изгаснати вулкани.

Моќта на природата може да се види многу јасно на ова место, бидејќи се создале карпи од многу невообичаени форми, кои се направени од вулканска пепел. На тој начин, природата придонесе за карактеризација на Кападокија како чудо на природата, кое може да се класифицира како единствено во светот.

Се разбира, не само природата играла улога во формирањето на Кападокија, бидејќи во античко време живееле таму луѓе, кои во тоа време врежале карпи на примитивен начин и живееле во нив. Во Кападокија има манастири и цркви врежани во карпите, а во модерно време има бројни хотели и ресторани.

Особено е интересно да се земе предвид дека христијаните живееле во областа Кападокија во текот на вториот век, за што сведочат подземните ходници, па дури и градовите, откриени во таа област.

Кападокија за туристи

Сместувањето во оваа област е особено привлечно, бидејќи на многу гости им се нуди можност да престојуваат во хотели, кои се специфични затоа што се врежани во карпите.

И во карпите има бројни верски објекти и има тврдења дека таму се родени светците Григориј и свети Ѓорги.

Дека посетата на Кападокија е незаборавно искуство, сведочат бројни туристи, особено оние кои имале можност да уживаат во летот со балон над оваа област.

Многу од нашите агенции нудат можност за претежно индивидуални поаѓања кон Кападокија.

И некои агенции нудат и пакет зделки, но тоа претежно значи патување во Истанбул, а потоа и патување во Кападокија, иако има и такви кои нудат можност за сместување во хотели, сместени во карпите.

Една од зделките за пакети, која вклучува авионски превоз и четири ноќевања, односно 5 дена, чини 740 евра по лице. Добро е што цената вклучува аеродромски такси, како и сместување во избран хотел во Кападокија, а летовите се вршат преку Истанбул.

Она што не е вклучено во цената во овој случај е лет со балон, чија цена е 190 евра по лице. Бидејќи цената е предмет на промена, ова значи дека организаторот на патувањето ќе го информира секој патник навремено. Исто така е важно да се нагласи дека секој што сака да лета со балон над Кападокија мора да биде подготвен за фактот дека летот може да биде откажан поради неповолни временски услови.

Сепак, дури и да одлучите да не летате со балон над Кападокија, ќе имате можност да уживате во убавините на оваа уникатна област во Турција.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement