Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дали ќе патуваме следната година? Што можеме да очекуваме од 2021 година?

Иако во последниве години патниците беа поделени на оние кои планираа одмор со месеци однапред и оние кои донесуваа одлуки во последен момент, има огромно зголемување на оваа втора група по карантинот. Со оглед на неизвесноста, треба да се очекува дека овој тренд ќе продолжи и во 2021 година …

По глобалната пандемија, за која веруваме дека ќе биде минато следната година, светот и патувањата ќе се променат. Иако луѓето ќе се вратат на патување, сигурно е дека таа, барем за некое време, нема да изгледа како последните неколку години. Не чекаат измени, а според порталот Tourism Review, ова се дел од нив …

Домашен туризам

Скоро е сигурно дека туристите следната година ќе патуваат пократко, во рамките на нивните земји. Некои ќе сакаат да им помогнат на домашните економии и ова ќе биде нивниот мотив, и на овој начин тие сигурно ќе се запознаат со сопствената култура и земја покрај тоа.

Last minute туризам

Иако во последниве години патниците беа поделени на оние кои планираа годишен одмор со однапред и оние кои донесуваа одлуки во последен момент, од заклучувањето има огромно зголемување на оваа втора група. Со оглед на неизвесноста, треба да се очекува дека овој тренд ќе продолжи и во 2021 година.

Зелен туризам

Со оглед на социјалното дистанцирање и последиците што скоро сигурно ќе останат од тоа, многумина сепак ќе останат на ставот дека народот треба да се избегнува и да се бара спас – во природата. Ова воопшто не мора да значи одење на далечни дестинации, туку, најверојатно, ќе бидат откриени домашни дестинации.

Бавен туризам

2020 година покажа многумина дека не треба сè во животот да се прави многу брза. Значи, сите оние кои многу брзале при посета на некоја земја, веројатно следната година побавно ќе погледнат наоколу и нема да брзаат да посетат 7 градови за 7 дена, но може да бидат задоволни со три.

Семеен туризам

Семејните патувања секогаш биле ценети, но оваа година ни покажа дека никогаш не поминуваме доволно време со најблиските. Со оглед на тоа колку бевме одвоени од своите најблиски, веројатно ќе сакаме да ги поминеме своите патувања со оние кои најмногу ги сакаме и честопати да ги земаме здраво за готово.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement