Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дали знаете каде се наоѓаат тие? Триполи, три истоимени градови на Медитеранот…

Неговото име доаѓа од грчкото име за три града, а денес можеме да го најдеме во три земји под истото име. Древни верзии имало и на подрачјето на денешна Грција и Турција, а денес неговото име го носат мал град и заедница во САД. Во Европа, т.е во Медитеранот ни е поблиску отколку што мислиме, а се работи за – Триполи.

Така, еден Триполи е главен град на северноафриканската земја Либија. Познат е и по прекарот „западен Триполи“ бидејќи се наоѓа најзападно од сите три во Средоземното Море.

Тој е најголемиот либиски град со најголемо население и привлече многу туристи додека, за жал, војната во Либија трајно не ја оштети националната економија, економијата и туризмот.

Нешто подобра е ситуацијата на најголемиот грчки полуостров, Пелопонез, каде што се наоѓа вториот Триполи. Малото гратче во внатрешноста на полуостровот има околу 30.000 жители, а познато е по турбулентното минато. Т.н Орловото востание во кое загинаа дури 3.000 Грци и опсадата на Триполис за време на Грчката војна за независност. Подоцна стана малку подобро кога стана еден од главните градови во периодот на Грчкото Кралство.

И конечно, пристигнуваме во најисточниот Триполи, кој воедно е и вториот по големина град во својата земја.

Станува збор за приморскиот град Триполи во Либан. Ова најсеверно пристаниште во Либан е познато и по заштитеното подрачје на природата наречено Палмови Острови, каде живеат загрозени желки. Меѓу туристичките атракции се издвојуваат Големата џамија Мансури и масивната тврдина од времето на крстоносните војни, Цитаделата на Рејмон де Сен Жил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement