Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дали е ова најубавата плажа на Сицилија? Место што докажува дека природата е најдобриот уметник

Туристите подеднакво ги привлекуваат белите седиментни карпи во форма на скали по кои може да се шета и од кои пука прекрасен поглед на околината, песочната плажа, но и тиркизното море што го опкружува ова нереално парче oд Италија.

Плажата во подножјето на Scale dei Turchi се смета за едно од најубавите места на цела Сицилија, но и во Италија. Тоа е волшебно место што е создадено како резултат на неверојатното дејство на морето, ветерот и другите метеоролошки појави.

Scale dei Turchi (италијански: турски скали) е голема камена маса на медитеранскиот брег во близина на општината Realmonte на југот на Сицилија. Името го добила поради својот изглед, но и по големиот број турски морнари кои во древно време го напаѓале островот или барале засолниште на него.

Има многу уникатен изглед кој привлекува голем број туристи од целиот свет. Туристите подеднакво ги привлекуваат белите седиментни карпи во форма на скали по кои може да се шета и од кои прекрасен поглед на околината, песочната плажа, но и тиркизното море што го опкружува ова нереално парче Италија.

Стана многу популарна благодарение на италијанскиот писател Андреа Камилери и неговата прикажана серија за инспекторот Монталбано, кој неколку пати ја спомнуваше Scala dei Turchi во неговите возбудливи авантури.

Оваа година е затворен за јавноста. По повеќекратните предупредувања од еколошките организации за уништување, ерозија и туристички вандализам на Scale dei Turchi, локацијата е привремено недостапна за посета поради потребата да се процени целокупната состојба, но и да се утврди кој е вистинскиот сопственик.

Проверете како изгледа Scale dei Turchi во нашата галерија со фотографии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement