Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Дали е ова најмагичното место на светот?

Почнувајќи од познатите атракции како Сината лагуна и поларната светлина, преку неверојатни водопади и природни гејзери, па сѐ  до специјални бањски резервати и оригинална локална кујна: ќе бидете убедени дека Исланд е магична земја.

Распространет на две континентални плочи, Исланд е вулканска земја во која пејзажите постојано се менуваат, давајќи му го прекарот „земја на мраз и оган“.

Кога ќе одлучите да патувате за Исланд, исклучително е важно да го изберете точниот период во кој сакате да го посетите.

Во средината на летото, можете да профитирате од скоро 24 часа дневна светлина (иако температурите се сѐ уште ниски), што ќе ви помогне максимално да ја искористите вашата посета. Меѓутоа, за да го доживеете зачудувачкиот феномен на поларната светлина, знајте дека најдобрата видливост е од септември до март.

Се разбира, секогаш кога ќе одлучите да заминете, прочитајте подолу што е тоа што не смеете да го пропуштите.

Искусете ја познатата Сина лагуна

Сината лагуна е една од најпопуларните туристички атракции во Исланд со добра причина: топлата, бледо сина вода за разлика од црните карпи од лава создава совршена атмосфера за добра фотографија. Близу е до аеродромот Кефлавик, така што е совршена атракција за посета пред или по летот за Рејкјавик. Во главниот дел од лагуната, посетете го делот за маски за да нанесете дополнителна силика маска на вашето лице.

Откријте го рајот во бањата Retreat

Бањата Retreat е изградена во течение на лава стара 800 години, на јужниот брег на Сината лагуна, користејќи ги уникатните сили на геотермалната морска вода за да понуди третмани што ќе ви овозможат да плови. (Буквално.) Почестете се со оваа специфична масажа со вода – незаборавно искуство со масажа додека пловите бестежински во топлината на лагуната.

Искусете ја исландската кујна во ресторанот Мос

Патувајте низ менито за дегустација од седум јадења во ресторанот Мос во Сината лагуна, дегустација на регионални вкусови и деликатеси од исландските фарми, фјордови и морето. Од рачно фатени школки до локално направени васаби, секој вкус го обезбедува парче Исланд. Кога сте таму, посетете ја винарската визба, вградена во пештера од лава, создадена во ерупцијата од 1226 година.

Погледнете морски папагали на островите Вестман

Архипелагот со 15 острови Вестманејар, или Вестмански Острови, е дом на најголемата колонија морски папагали во светот. Тие, исто така, имаат фасцинантна историја и култура на заедницата, вклучително и спанган, традиција на искачување по карпи за собирање јајца од птици. Хајмаеи, главниот остров, е на само 35 минути возење со траект од јужниот брег на Исланд, што го прави неверојатно еднодневно патување.

Останете во хотел Ранга

Хотел Ранга е хотел со четири sвездички дизајниран да направи да се чувствувате удобно во својот дом. Ова е совршено место за престој додека го истражувате јужниот брег на Исланд. Одете на разни авантури во текот на денот, а навечер одморете се во една од трите кади со геотермално загревање со прекрасен поглед на реката Источна Рана. Локацијата на хотелот го прави идеално место за фаќање на поларна светлина, со опсерваторија опремена со отстранлив покрив и телескопи.

Возете надвор од патот до Торсморк

Торсморк (познат и како долината Тор) е природен резерват во јужните исландски планини полн со драматични пејзажи и разни пешачки патеки. Поради реките со променлив проток, нема добар пат до Торсмарк, па затоа мора да одите со локален водич кој има супер џип за да го освои теренот.

Истражете ги неверојатните водопади

Јужниот брег е дом на толку многу неверојатни водопади што можете да поминете цела недела во истражување на сите нив. Одете до прекрасниот водопад Селјалендфос за да одите зад водопадите. Два дополнителни водопади што ќе ви го одземат здивот се Скогафос надвор од рутата 1 и Годафос во Златниот круг (траса што ги поврзува трите најпопуларни природни атракции во Исланд: Националниот парк Пингвелир; Гејсир – оригиналниот гејзер; и водопадот Галфос). Патем, „Фос“ е исландски збор за водопад.

Бонус совет: Спакувајте многу различни слоеви облека Кога се пакувате за Исланд, прво мора да ги проверите временските услови! Дури и во текот на летото, температурите можат драматично да варираат секој ден, така што носењето слоеви е клучно. Најдобро би било да имате заштитни и функционални јакни отпорни на сите временски услови. За да ја снимите спектакуларната убавина на Исланд, понесете одлична камера. Ако одите во Сината лагуна, проверете дали е водоотпорна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement