Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Големата петорка: Едни од најголемите езера во светот што кријат купишта потонати бродови

Сме слушнале за морските брегови што станаа бродовски гробишта, за потопените населби што се појавуваат кога ќе пресушат езерата, па дури и за аферата Моби Дик што предизвика стотици гумени патки денес да пловат низ светските океани.
Во категоријата водни површини со невообичаена приказна се и огромните езера во Канада и САД, кои имаат свои „бродски гробишта“.

Во категоријата водни површини со невообичаена приказна, има и огромни езера во Канада и САД, кои имаат свои „бродски гробишта“.

Езерото Супериор е едно од големата петорка, Големите езера на Северна Америка, најголемото езеро во светот по површина (82.000 км2) и третото по големина езеро во светот. Пет големи езера се протегаат од двете страни на американско-канадската граница, а меѓу нив е и огромното езеро Онтарио, по кое е именувана канадската провинција Онтарио.

Дури и неговото име преведено од јазикот на домородните жители значи „големо езеро“. Неговата најголема ширина е 85 километри, должината 311 километар и длабочината 244 метри. Навистина, грандиозните епитети не се само празни зборови.

Поради големата површина, езерата не замрзнуваат во зима, барем не целосно. Само неколку пати во историјата мразот ја покри целата површина на езерото, а во 1812 година пригодно служел на еден британски командант во неколку битки.

Бродски гробишта

Тоа не беше единствениот конфликт на езерата меѓу тогашните завојувани флоти на Обединетото Кралство и Соединетите држави. Поради големиот број конфликти, но и сообраќајот што се одвивал тука во лоши временски услови, многу бродови едноставно исчезнале од површината на езерото и останале заборавени стотина години на дното.

Областа каде што продолжува реката Лоренс од езерото се викаат Гробишта на езерото Онтарио, токму поради неверојатниот број на потонати бродови пронајдени на дното. Досега се документирани дури 70 бродови, но се претпоставува дека има уште стотици.

Повеќето „мртви“ бродови датираат од 19 век и не се толку мали чамци како што може да се очекува од езерските бродови од античко време. Некои од нив се долги стотина метри, тешки се стотици тони и требало многу напор да се извадат внимателно на површината.

Нивната историја и фасцинантната количина на самото дно на езерото долго време не биле познати широко во јавноста, но денес постои зголемен интерес од околните жители, пошироката јавност, медиумите и нуркачите кои се среќни да споделат YouTube снимки од нивните истражувачки авантури. Особено фасцинантни се сцените со бродови во заливите на езерото во близина на Тобемори на езерото Хурон, кое исто така припаѓа на Големата петорка.

Ентузијасти од различен вид во моќните езера видоа поинаков предизвик: кој може да ги преплива? Во текот на 20 век биле забележани првите официјални и успешни пливања од едниот до другиот крај на Големите езера, а само неколку луѓе успеале да ги испливаат сите пет езера.

Имаме чувство дека таквите предизвици нас нема да не фатат. Некако се гледаме повеќе покрај крајбрежјето, со очила за сонце и сладолед, охрабрувајќи ги пливачите и нуркачите…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement