Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Глетка што не се гледа секој ден! Град со 530 замоци во кој никој не живее

Станува збор за град на духови исполнет со дури 530 минијатурни и делумно изградени замоци кои зјапаат во празно.

Северозападно од Турција, во близина на градот Мудурну, лежи необично место наречено Бурџ Ал Бабас. Станува збор за град на духови исполнет со дури 530 минијатурни и делумно изградени замоци кои зјапаат во празно.

Кога браќата Јерделен започнале да го градат Бурџ Ал Бабас во 2014 година, се верувало дека зградите што потсетуваат на сцените од Дизниленд ќе ги купуваат богати странци. Требало да се изградат повеќе од 700 мини замоци, од кои секоја била продадена однапред по цена од 400 000 до 500 000 долари.

Освен мини замоци, во населбата требало да има продавници, кино и други објекти за разонода и забава.

Но, економската криза предизвикана од падот на цената на нафтата во Турција ги спречи нивните планови. Изградбата на ова луксузно одморалиште, во кое биле вложени околу 200 милиони долари во 2019 година, е прекината поради намалениот интерес од потенцијалните купувачи, и на крајот поради банкрот на инвеститорот.

Наместо ексклузивно место за богатиот Бурџ Ал Бабас се претвори во туристичка атракција. Патниците кои се наоѓаат на овие простори сакаат да го доживеат ова необично место во живо и да направат неколку фотографии за паметење и социјалните мрежи.

Погледнете како изгледа Бурџ Ал Бабас во галеријата со фотографии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Advertisement