Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Ги додадовте ли на листата на желби? Овие 12 градови се како од бајка (ФОТО)

Европа крие многу скриени бисери, ако одлучите да патувате на нешто помало место од популарните дестинации како Лондон, Рим, Париз …

Само затоа што постојат ограничувања на одредени патувања сега не значи дека не можеме да сонуваме каде ќе одиме кога животот ќе се врати во нормала.

Овие 12 градови и места во Европа вреди да се додадат на вашата листа на патувања:

  1. Халштат, Австрија

Ова алпско село е прогласено за светско наследство на УНЕСКО и не е ни чудо зошто. На брегот на езерото Халстат, можете да уживате во архитектурата од 16 век, шармантни бутици и кафулиња кои служат локални деликатеси.

Целото место изгледа како да е насликано, па дури се верува и дека тоа било инспирација за кралството Арендел од Frozen на Дизни.

  1. Колмар, Франција

Со својата чудесна архитектура, улици и шарени куќи, Колмар изгледа како да има место во филмовите на Дизни.

Шармантниот стар град е полн со локални ресторани каде што можете да пробате светски позната француска кујна.

Малата Венеција е исто така популарно место и за туристите и за локалното население, со шеталиште покрај крајбрежјето и со интересни барови.

  1. Позитано, Италија

Сместено на спектакуларниот брег на Амалфи во Италија, ова прекрасно село од карпи е познато по своите живописни згради што го прават да се издвојува меѓу бујните зелени предели.

Некогаш, Позитано беше мало рибарско село, каде што луѓето живееја најмногу од она што можеа да уловат.

Секој од градовите лоцирани на прекрасниот брег има неодолив поглед кон морето.

  1. Синтра, Португалија

Синтра е најпозната како дом на неверојатната палата Пена, која е прогласена за една од најдобрите работи за посета во Португалија.

Романтичниот замок од 19 век може да се пофали со раскошни ентериери, раскошна архитектура и скриени патеки.

  1. Cinque Terre, Италија

Чинкве Тере или „Пет земји“ се состои од пет населени места на лигурскиот брег на Италија. Таа е една од најживописните медитерански крајбрежни области. Сместени се на стрмните карпи на тосканскиот брег и се идеална дестинација за оние кои сакаат да ги искусат сите привлечности на малите италијански села.

Ќе ве воодушеват светло обоените згради, пространи лозја, раздвижени пристаништа и толпи ресторани со морска храна.

Малите рибарски села се дел од светското наследство на УНЕСКО и ќе ве пленат со нивниот италијански шарм и едноставен начин на живот.

6. Блед, Словенија

Езерото Блед е една од најпосетуваните атракции во Словенија.

Можете да возите брод околу Блед и да уживате во природните атракции и убавини, можете да го посетите замокот Блед, кој е најстариот замок во Словенија и има прекрасен поглед на езерото.

Можете исто така да уживате во прошетка покрај брегот на езерото, а ако не сте по пешачењето, тогаш имате можност да изнајмите велосипед.

Покрај тоа, се препорачува клисурата Винтгар, патека што води до водопадите Шум, а исто така можете да го посетите еден од најголемите национални паркови во Европа, единствениот национален парк во Словенија, Триглав.

7. Синаја, Романија

Постојат еден куп фасцинантни историски знаменитости во овој град. Можете да го истражите импресивниот замок Пелес или да влезете во архитектурата на Синајскиот манастир од 17 век, кој некогаш служел како кралска резиденција.

Градот е сместен во планините Бучеги.

  1. Мон-Сен-Мишел, Франција

Дом на еден од најубавите замоци во Европа, Мон-Сен-Мишел долго време привлекуваше посетители благодарение на спектакуларното крајбрежје.

Со готска архитектура и утврдувања изгледа дека припаѓа на фантастичен филм. Сместено е во Нормандија, а до островот можете да стигнете со автобус или пеш.

  1. Ротенбург об дер Таубер, Германија

Овој град ги маѓепсува локалните жители и странските туристи со својата средновековна архитектура и улиците со калдрма.

Прошетајте низ градските sидови, испробајте локални деликатеси во некој од шармантните ресторани или едноставно впијте ја атмосферата додека поминувате низ градот.

  1. Село Попај, Малта

Ова необично село првично било изградено како филм поставен за музичка адаптација на Попај во 1980 година.

Денес неговите дрвени куќи и нивната локација покрај брегот се покажаа популарни кај посетителите, а тие исто така се тематски парк каде се појавува и самиот познат морнар.

За време на празниците, децата можат да го истражуваат селото џуџиња каде што помагачите на Дедо Мраз вредно работат околу правење играчки за Божиќ.

  1. Рајн, Норвешка

Лофотенските острови се едно од најдобрите места за уживање во поларната светлина во Норвешка, така што Рејн мора да биде на вашата листа ако отсекогаш сте сакале да ја видите Аурора Бореалис.

Самиот град има многу шармантни ресторани и хотели, но има и околни прекрасни пејзажи кои изгледаат волшебно.

  1. Познан, Полска

Овој шармантен полски град е познат по својот главен плоштад со шармантни градби, привлечна архитектура и живописна атмосфера.

Поминете ги деновите истражувајќи ги продавниците и лутајќи по калдрма улиците, а вечерта вратете се на плоштадот за да уживате во пијалок со поглед, пишува Мирор.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ако одеднаш се надевавте дека модниот тренд од 90-тите и 2000-тите ќе заврши во новата сезона, ве уверуваме дека сè уште е далеку од...

Green Tea

Нашето тело секогаш ни дава знаци за нашето здравје и многу лесно ни покажува кога сме добро, но и кога нешто не е во...

Fine Living

Valentino Beauty ја претстави кампањата за новиот парфем на куќата, Voce Viva, а заштитно лице на кампањата е иконата на стилот, Лејди Гага. Филмот...

Fool Moon

Студија од 2018 година објавена во „Journal of Personality“ тврди дека нарцисоидна личност лесно може да се препознае по еден детал на лицето –...