Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Галантно крстарење со Virgin Voyages’ Scarlet Lady

Virgin Voyages’ Scarlet Lady ја започна својата прва сезона со серија Seacations на Ламанш, повеќе од една година откако „Ковид“ ги прекина плановите за пловење на Карибите.

Лансиран со фанфари на шоу-бизнисот во февруари 2020 година во Довер, првиот брод за крстарење на Ричард Бренсон остана без простор по кој би пловел, додека не се врати во Блајти овој август на задоволство на неговите патници со бод во Велика Британија-кои беа единствените луѓе на кои им беше дозволено да патуваат брод само за возрасни.

Со својот салон за тетовирање, RockStar Quarters за апартмани и резидентен сексолог, сеопфатната Скарлет Лејди нуди искуство за крстарење за разлика од било што друго на пазарот. Еве што треба да знаете.

Скарлет Лејди е светилиште на море за постари од 18 години, нуди крстарења со сеопфатно опции и бесплатно јадење-нема суплементи за ниту еден ресторан-бесплатен Wi-Fi, никакви трошоци за услуга и дневни додатоци на вашата сметка. Единствените работи што ги плаќате за престојот се пијалоци, по разумна цена, доколку сакате да купите нешто од фенси профавниците, услуга во бањите, повремените понуди за самостојно уживање во ресторани и бинго.

Дневни активности

scarlet lady spa
Redemption Spa нуди врвни капацитети, вклучувајќи базен за хидротерапија, просторија за кал и низа третмани


Има многу што да се прави на Скарлет Лејди, почнувајќи со клубот Акватик на палубата 15, каде што има лежалки околу базенот и базен за благосостојба, џиновски џакузи, како и неколку џакузи со редовна големина.

Палубата 16 гледа надолу кон базените и тука ќе најдете повеќе лежалки, големи дневни кревети и бесплатни кабани, но и Атлетски клуб – теретана на отворено која вклучува патека за трчање, кошаркарски терен и минијатурен боксерски ринг.

B-Complex, сала на палубата 15, има најсовремени машини за трчање, веслање и вкрстување и посебна област за часови за истегнување и студио за јога, но опсегот на часови за вежбање е импресивен, од кои сите се комплементарни, а вклучуваат часови за банџи, комбинација од балет, јога и пилатес; па дури и часови за вежбање во диско од 1980 -тите, опремени со грејачи на нозете и ленти за глава.

Благосостојбата е голема на Скарлет Лејди, па така и овие часови има и поконвенционални часови по јога и велосипедизам-како и опрема за зајакнување во Центарот за обука на Атлетскиот клуб на палубата 16.

А потоа, по напорниот тренинг, тука е и ,,Бањата за релаксирање“, со базен за хидротерапија, просторија за кал, солена соба, соба на пареа и сауна, како и простории за третман на масажи на телото, фацијални масасжи и педикир.

За многу храбрите има и Squid Ink, првото студио за тетоважи на море, каде што можете да направите сувенирна тетоважа или да се испирсате.

Опции за јадење

scarlet lady dining room
Razzle Dazzle е една од неколкуте опции за јадење на Скарлетната дама

Заборавете на главната трпезарија, бифето и скапите специјализирани ресторани на повеќето бродови за крстарење. Скарлет Лејди нуди ресторани и кафулиња како секоја модерна урбана метропола, така што секоја вечер можете да јадете од различно мени.

Има шест ресторани, од кои секој има околу 200 места, за да резервирате со апликацијата Скарлет лејди што можете да ја преземете на вашиот паметен телефон. Сите други места за јадење се достапни без резервација – вие само ја избирате вашата храна и чекате да ви се донесе во трпезаријата.

Најиновативниот ресторан е The Test Kitchen, каде молекуларното мени од шест јадења е поврзано со вино, пиво, коктели или безалкохолни пијалаци. Пијалоците чинат 35 долари за шест чаши или можете само да ги купите пијалоци кои ги сакате.

Гунбае е најзабавен, со персонал кој во живо готви корејски јадења на скара на вашата маса, а The Wake е најелегантната – прекрасна стек -куќа со поглед кон море од задниот дел на бродот. Екстра Вирџин е автентичен италијански ресторан и навистина стилски, додека Пинк Агаве е мексиканска куќа за јадење, која ноќе се претвора во клуб за салса.

Потоа, тука е Razzle Dazzle, кој служи главно вегетаријанска храна од појадок па натаму, иако на палубата 15, The Galley има целодневни опции од јапонски до тако и 24-часовен англиски појадок што можете да го јадете внатре или надвор.

Ноќни активности
Шоуто кое не смее да се пропушти е „Дуел реалност“-верзија на Ромео и Јулија што предизвикуваво кое акробатите ги ставаат своите животи во опасност за вашата забава. Има уште две главни претстави во театарот „Црвена соба“, откако бродот ќе отплови од Мајами во октомври.

Друго место каде можете да танцувате на бендови во живо и диџеј-сетови во The Manor, чие име потекнува од оригиналните студија на Virgin Music. Уживајте во шоуто на комедија и придружете се на забавата во Splash of Scarlet и ноќна забава во базен Одисеја.

Се подразбира дека има половина дузина или повеќе стилски барови за седење и уживање во пијалокот.

Време за спиење

scarlet lady suite
Мега Рокстар апартманите нудат врвно ниво на луксуз на бродот Скарлет Лејди

Внатрешните кабини се пространи како и кабините со поглед кон морето и балконот-особено ако побарате од стјуардите да го сменат вашиот кралски кревет во софа во форма на буквата Л во текот на денот.

Сите имаат исти бањи со одлични ,,дождовни” тушеви и сите имаат масивни телевизори на ѕид со филмови и некои вести или спортски канали. Исто така, има фрижидери во секоја просторија за кабина и гардероба.

Очигледно ќе добиете повеќе простор во апартман, но ако буџетот не ве ограничува, земете го во предвид еден од RockStar Quarters или за навистина декадентните, еден од Mega RockStar апартманите со избор на гитари за свирење, касетофон и винил, кабинет за пијалоци и балкон со сопствено џакузи, лежалки и тросед на отворено.

Со полн капацитет Скарлет Лејди може да прими 2.770 патници и има 1.330 кабини плус 78 Рокстар кварт, но за време на рестрикциите, нејзините бродови во Велика Британија пловеа со капацитет од 65 проценти и ќе продолжиат да го ограничуваат бројот на патници во зависност од американските правила кога ќе влезат на територија на Мајами.

Факти


Крстарењата низ Карибите на Скарлет Лејди започнуваат од 6 октомври 2021 година, до април 2022 година, со четириноќни повратни патувања од Мајами, повици во клубот Ки Вест и Бич во Бимини и петноќни патувања на Ки Вест, Коста Маја или Пуерто Плата и Бимини.

Цените започнуваат од околу 1,240 фунти од кабина, за две лица, само за крстарење

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement