Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Прекрасни вселенски дестинации: 6 места на Земјата што ќе ве „телепортираат“ до Марс

Научниците со години истражувале дали ќе биде можен живот на Марс. Кога Rover Perseverance на NASA безбедно ја допре површината на Црвената планета на 18 февруари, направивме значаен чекор кон одговорот на оваа мистерија.

Додека патувањето до Марс ќе остане само сон долго време, гледањето слики од неговиот пејзаж што го одзема здивот нè потсети дека нашата Плава планета не мора да се крие во сенката на својот црвен колега. За да го прослави ова историско достигнување, Booking.com ја анализираше базата, која се состои од повеќе од 28 милиони сместувачки единици на повеќе од 153.000 дестинации ширум светот, за да подготви список на места кои ќе ве одведат на Марс, без всушност да ја напуштите орбитата на Земјата.

Можеби ќе ја разбудиме вашата фантазија да ставите само една од следниве дестинации на вашата листа дестинации и да започнете нова авантура во првата можност.

Wadi Rum, Јордан

Wadi Rum, исто така познат како Долина на Месечината, нуди сè за што можевте да сонувате и многу повеќе. Од црвен песочник до праисториски кратери, оваа зачудувачка дестинација (визуелно) ќе ве однесе на Марс, без седуммесечно патување во вселената.

Каде да останете: Desert Mars Tours, Wadi Rum

San Pedro de Atacama, Чиле

Ако драматичната сценографија ве возбудува најмногу на Марс, тогаш San Pedro de Atacama е местото што можете да го додадете во вашата листа на врвни дестинации за посета. Од солените рамнини, вулкани, гејзери и топли извори, овој регион може убедливо да се натпреварува со Црвената планета кога станува збор за пејзаж кој го одзема здивот.

Каде да останете: Planeta Atacama Lodge

Moab, САД

Ниту една листа на дестинации слични на Марс не би била комплетна без Moab. Сместен во источна Јута, градот е совршена почетна точка за истражување на црвените карпи во Националниот парк Arches, како и во Националниот парк Canyonlands. Правејќи го овој регион уште повеќе „како од друг свет“, откриени се траги од диносауруси во блискиот Bull Canyon Overloo и Copper Ridge кои сигурно ќе ја разбудат имагинацијата!

Каде да останете: Sorrel River Ranch Resort & Spa

Karijini, Австралија

Додека сонувате да го посетите Марс, зошто да не научите повеќе за историјата на нашата Сина планета? Националниот парк Karijini е совршено место за ова, имајќи предвид дека зад него стои повеќе од две живописни милијарди години историја. Од антички клисури до најизолираните и најстарите црвени карпести формации во светот, ова е совршена дестинација за откривање на историјата на нашата сакана планета.

Каде да останеме: Karijini Eco Retreat

Myvatn, Исланд

Познат како „Земја на оган и мраз“, Исланд е исто така познат по својот пејзаж кој го одзема здивот. Сместено на северот на Исланд, во плиткото езеро и околината на Myvatn доминираат вулкански релјефи, што, на овој зачудувачки остров, ја прави област која најмногу личи на далечната, Црвена планета.

Каде да останеме: Hótel Laxá

Sesriem, Намибија

Оваа мала населба во пустината Намиб ќе ви даде вистински „Марс вибрации“. Позната по портата Sesriem, главната пристапна точка до Националниот парк Namib-Naukluft каде се наоѓа атракцијата Sossusvlei, оваа дестинација е совршено место за сите љубители кои се обидуваат да се подготват за живот на Црвената планета. Најдобар начин да го истражите овој неверојатен дел од светот е одозгора, па зошто да не скокнете во балон на топол воздух?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement