Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Време е за долго патување!? Прекрасни земји кои ги пречекуваат туристите без големи ограничувања

Иако помина повеќе од една година откако вирусот КОВИД-19 го помина светот, и понатаму е многу присутен на секој агол на планетата. Некои земји тешко се справуваат со вирусот и сите негативни економски последици што ги носи пандемијата, но има и такви кои успеваат да ги задржат бројките на разумни нивоа. Затоа, логично е да постојат дестинации на кои можеме да патуваме, но и такви на кои не можеме. Откривме кои се некои од подалечните дестинации до кои можете полесно да одите и покрај глобалната пандемија.

Разнобојно Мексико

Иако се чини како далечна и недостижна дестинација, прекрасните плажи на Мексико и прекрасните историски атракции се отворени за нивните посетители. Додека целата држава не е подеднакво безбедна за КОВИД, повеќето туристички дестинации се отворени за посетителите. Не ви е потребна виза за Мексико, а ако одлучите да патувате, таму лесно ќе стигнете со „Turkish Airlines“ компанијата што ќе ве однесе преку Истанбул до Канкун или Сиудад де Мексико. За да го посетите Мексико, дури нема да ви треба и КОВИД тест, а штом сте таму, ограничувањата се многу лабави – маските и социјалното растојание се задолжителни, додека нема да забележите други ограничувања.

Примитивна Намибија

Искачете се на највисоките песочни дини во светот. Спуштете се во подножјето на најдлабокиот кањон во Африка, истражете ја најстарата, најсушна пустина во светот и одвојте време да ја слушнете тишината и вашата душа. Намибија е дом на живописни градови каде што луѓето се возбудени за иднината, а истовремено се длабоко поврзани со нивното богато, културно минато. Стабилна, демократска влада, инфраструктура што им овозможува на посетителите да се движат низ земјата и бесконечни хоризонти ве покануваат да ја истражите оваа прекрасна земја и нејзините луѓе. Намибија се чини како добар избор ако сакате да посетите некоја од африканските земји. За да влезете во државата ви треба негативен „Covid-19 PCR“ или брз антиген тест кој не е постар од седум дена. Ако тестот е постар од седум дена, ќе бидете тестирани и ставени во карантин на ваш сопствен трошок додека ги чекате резултатите по пристигнувањето на дестинацијата.

Мистичен Непал

Од највисоките врвови на Хималаите до најниските клисури Тераи, бројни храмови и манастири, длабоко интригирачки места на наследство и културно богатство, познато непалско гостопримство до автентични непалски искуства, Непал е земја што ќе ве трансформира засекогаш. Ќе ви треба негативен тест Covid-19 PCR не постар од 72 часа пред поаѓање или доказ за вакцинација Covid-19 за да влезете. По пристигнувањето ќе бидете повторно тестирани и мора да бидете во карантин додека не ги добиете резултатите. Исто така, ќе ви треба доказ дека резервиравте сместување и доказ за патничко осигурување што опфаќа потенцијални третмани и спасување ако случајно се изгубите на Хималаите.

Авантуристичка Танзанија

Омилена дестинација за сафари и плажи – Танзанија, е отворена за туристи. Секој што ја посетува оваа африканска земја се сеќава на својот пат до крајот на животот. Од високите височини на планината Килиманџаро до вулкански падини, преку Ол Доинио Ленгаи до зелената џунгла на кратерот Емпакаи, Танзанија е планинарски рај. Доколку сакате сместување во градот, тука е главниот град на земјата – Дар ес Салам, а доколку сакате одмор далеку од градската врева, посетете го островот Занзибар.

Најпознатиот остров на Танзанија ви нуди неколку содржини, а главниот град Занзибар се чини дека запрел во историјата. Тоа е вистински сад со арапска, европска, азиска и африканска култура чија секоја тула има своја приказна. Сместено на брегот на Азурниот брег, испреплетените улици на Стоун Таун, високи кули и историски места го прават жив музеј. Пристигнувањето на патниците треба да пополни образец за здравствен надзор и да спроведе здравствена проверка. Можеби ќе треба да направите и Ковид-19 тест ако тоа го бара авиокомпанијата со која летате.

Безбедносен совет

Проверете ги информациите на официјалните веб-страници на владите на земјите во кои патувате пред да одите на патување. Нашиот совет е напишан со добра волја, но секоја држава може да ги промени своите безбедносни нивоа во секое време и да воведе нови ограничувања како што се полициски час или карантин. Прекршувањето на правилата во некои држави може да резултира со финансиска казна, додека во некои држави може да завршите во затвор. На крајот, на вас е да одлучите дали патувањето до меѓународни дестинации е добра идеја и дали сте подготвени да се придржувате до правилата. Во секој случај, ако одлучите да патувате, нема да зажалите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement