Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Во триаголникот на великаните: живописна италијанска убавица која инсистира на бавен живот и патување…

Не си заминувајте без дегустација на локални вина и маслинки, а како сувенир понесете одлично и квалитетно домашно маслиново масло.Италија е полна со шармантни села облеани во историјата и опкружени со прекрасни пејсажи. Меѓу нив се издвојува Бризигела, која се наоѓа во регионот Емилија-Ромања, односно триаголникот помеѓу Болоња, Фиренца и Сан Марино.

Мало место полно со пастелни куќи и тивки улици се наоѓа во подножјето на замокот и саат-кулата од 19 век, а посетителите го опишуваат како сонлива оаза како позадина за филм за средниот век. Како да не, кога е роден во средниот век – поточно, во 13 век, кога го воспитува војската за неговата стратешки благодарна положба.

Местото набрзо го „презеде“ семејството Манфреди, кое ја финансираше изградбата на импресивната тврдина Рока Манфредиана. Тврдината е сè уште најпознатиот симбол на ова место, овековечен на речиси сите разгледници Brisighelle.

Се разбира, селото можете целосно и лесно да го посетите пеш. По должината на главната улица на Виа Фоса има викендици, продавници, ресторани и кафулиња. Не поминувајте без дегустација на локални вина и маслинки, а како сувенир понесете одлично и квалитетно домашно маслиново масло.

Една од најпознатите улици е онаа со убавото име „Магарешка улица“. Виа дегли Асини е камен прекриен премин кој војската го користела во средниот век, за подоцна да стане пат за магариња кои носат стока.

Бризигела веќе е навикната на туристите. За среќа, ги нема доволно за да го нарушат мирот на местото, но доволно што во него никнаа многу мали хотели и хостели, но и селски домаќинства во кои можете да престојувате.

Бризигела е исто така дел од италијанската мрежа на „бавни градови“, иницијатива која поттикнува лесно живеење и патување. Акцентот е ставен на задоволството и квалитетот наместо на квантитетот, опуштено и подлабоко нурнување во локалната култура, консумирање локални производи и поддршка на локалната економија. Значи, тука треба да се опуштите и да уживате – колку тешка задача…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement