Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Во овој англиски град слободата е најважната работа: тука своето засолниште го пронашол и кралот…

Англискиот град во кој мажот може чудно да се облекува и да биде сигурен дека никој нема да го погледне сомнително се наоѓа јужно од Лондон. Едно од омилените места за одмор на југот на Англија, Брајтон го доби дури и кралскиот печат на одобрување како место за хедонизам и избегнување на општествени ограничувања. Неговата лежерност, која го придружува и денес, датира од тоа време.

Тука секоја година се организира и познатото „Brighton Naked Bike Ride“ кое собира ентузијасти желни за „голо возење велосипед“.

Уште од 18 век, Брајтон е место за средба на луѓе кои не се вклопуваат во општите општествени норми.

Денес тоа важи и за припадниците на ЛГБТ популацијата, но и за љубителите на креативното и необично изразување, кои не се поддржувачи на работното време „од девет до пет“ и на сите тие норми наметнати од глобалното општество.Меѓу нив најпрвин е принцот Регент, а потоа и британскиот крал Џорџ IV, кој важи за најистакнат „аутсајдер“ од тој период, наведува Би-би-си. Беше познат по прекарот „Прини“.

Бегајќи од задушувачкиот главен град, тој уживаше во различни активности во Брајтон од 1880-тите, помагајќи да се направи градот познат.

Запаметен е и по изградбата на Кралскиот павилјон, зграда со специфична архитектура, бидејќи е украсена со комбинација од минариња и куполи. Кралскиот павилјон не е специфичен само однадвор, туку и одвнатре, а во него се испреплетуваат влијанијата на различни архитектури.

И всушност идејата на докторот од Сасекс по име Ричард Расел го направи Брајтон познат како една од омилените дестинации за одмор. Имено, тој во 1750 година ја промовирал идејата за пливање во море како еден вид лек. Така сите побрзаа во овој град, за да не ги почувствуваат придобивките од морската вода.

Повеќе од два века Брајтон функционира како место каде што е можно да се прекршат општествените норми и да се однесуваат сосема слободно. Во овој град доаѓаа и доаѓаат луѓе кои се побунија против воспоставените општествени норми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement