Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Внимавајте каде одите: Град полн со непријатели на Сталин кои „скокаат“ под вашите нозе

„Џуџињата нè насмеаа во тие тешки времиња, а тоа беше целата идеја: да се покаже апсурдноста на ситуацијата и да се поттикнат луѓето да престанат да се плашат“.

Ако шетате по улиците на полскиот град Вроцлав, мора да бидете многу внимателни да не ги скршите прстите на нивните скулптури. Мали скулптури на џуџиња кои се политички „наплатени“ се расфрлани низ градот.

На почетокот на 2000-тите беа поставени околу триесет статуетки, а се започна со една како споменик на „Портокаловата алтернатива“. Тоа е полско антикомунистичко движење започнато во 1980-тите, чии членови се собраа токму на тоа место.

Почетоците на нивните активности беа мали и скромни: тие ги сликаа своите пароли и џуџињата над политичките пароли на ѕидовите. Логично, џуџето e убав симбол на малиот човек во борбата против огромниот сталинистички апарат, но и смешен и потсмев начин да се справи со сериозна партија.

„Џуџињата не насмеаа во тие тешки времиња, а тоа беше целата идеја: да се покаже апсурдноста на ситуацијата и да се поттикнат луѓето да престанат да се плашат“, изјави полскиот новинар Аркадиуш Форстер за Би-Би-Си.

Мрачните времиња денес се минато, па многу туристи не ја знаат ни симболиката зад џуџињата. И како би? Повеќето од нив се однесуваат добронамерно и ја вршат својата работа без никакви индикации за герилска активност: некои јаваат гулаби, други читаат книги, други чекаат ред во банка

Денеска во градот има над 500 статуетки, а можете да ги пребарувате и преку мобилната апликација или билети во туристичката канцеларија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement