Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Веројатно не го знаете неговото вистинско име: Рајски остров совршен за парови…

Вистинското име на овој остров е Пора Пора, што во превод од тахитски јазик значи првороден. Но, првите европски доселеници во 18 век погрешно го слушнале името и почнале да го нарекуваат Бора Бора, што опстојува до денес.

Бора Бора е прекрасен остров кој зафаќа околу 30 квадратни километри во Француска Полинезија, поточно во архипелагот на Society Islands во Тихиот Океан. Поради својата нереална убавина – тиркизното море што го опкружува и белите песочни плажи, многумина го нарекуваат рај на Земјата.

Вистинското име на овој остров е Пора Пора, што во превод од тахитски јазик значи првороден. Но, првите европски доселеници во 18 век погрешно го слушнале името и почнале да го нарекуваат Бора Бора, што опстојува до денес.

Поради изолираната локација на островот, прекрасните пејзажи и пријатните температури во текот на целата година, Бора Бора е одлична дестинација за романтично бегство за двајца. Затоа не е чудно што се нарекува романтичен остров, ниту пак тоа што многу парови го избираат како место за меден месец.

Штом стигнете на островот, ќе ви понудат да залепите цвет зад увото. Внимавајте каде го ставате и каде го носат другите. Ако забележите личност што ви се допаѓа и би сакале подобро да ја запознаете, а таа носи цвет завиткан зад десното уво – отстапете. Оваа личност е во врска или брак. Ако носи цвет сместен зад левото уво – тој е сингл и веројатно бара љубов.

Бора Бора е исто така совршена дестинација за љубителите на нуркање, а една од најпопуларните тури е нуркањето со ајкули со стручно водство. Не грижете се, ништо лошо нема да ви се случи ако ги следите правилата,има повеќе шанси да се повредите доколку од блиското дрво ви падне кокос на глава.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement