Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Венеција на истокот: Најголемото водно село во светот каде полицијата контролира со дрвени чамци

Целата населба, вклучувајќи куќи, училишта, ресторани, болница, полициска станица, музеј и џамија овде стојат во водата на потпорни…

Ако жителите на Брунеи имаат „Slavorum“ смисла за хумор како источноевропејците, тогаш веројатно прават мемиња како „Јас: сакам да одам во Венеција! – Мама: Ја имаме Венеција дома!“, А Венеција дома е Кампонг Ајер.

Најголемото водно село во светот се наоѓа на северот на земјата и иако светските медиуми го нарекуваат Венеција на Истокот, вие на шега се сомневате дека тоа е… па, малку поинаква верзија.

Целата населба, вклучувајќи куќи, училишта, ресторани, болница, полициска станица, музеј и џамија овде стојат во вода на потпорници. Областа зафаќа 10 квадратни километри и има повеќе од 10.000 жители на вода. Дури и името Кампонг Ајер значи „водено село“.

Ако сакате да одите на кафе кај соседот или другиот дел од градот, ќе користите традиционални дрвени чамци. Многумина од нив денес имаат мотоцикли, па дури и ова навидум мирно село во прегратката на природата живее брзо ако е потребно. Исто така, секој има пристап до вода, струја и интернет.

Ги преживеа најтешките денови, а жителите денеска полека го напуштаат

Луѓето живееле овде со векови, за што сведочат историските записи за античките водни населби. Италијанецот Пигафета, кој го посети Брунеи за време на експедицијата со познатиот брод Магеланов, напиша дека овде живеат дури 25.000 луѓе во дрвени куќички на вода.

Ова подоцна ќе го потврди пиратот ван Норт, кој опишува како куќите биле изградени од толку светло дрво што може да се преместат во случај на бура или некоја друга катастрофа. Зборувајќи за катастрофи, да напоменеме дека целата населба го преживеа јапонското бомбардирање во Втората светска војна.

По толку многу страдања во историјата, селото денес доживува пад на населението во потивок период. Од поранешните речиси 30.000 жители, останаа помалку од половина. Луѓето со нивните водени превозни средства заминивале во поголемите градови поради егзистенцијални причини.

Оние кои останале се главно чувари на традицијата. Тоа се гледа по украсите на терасите и ентериерите, шарените бои и симболите на земјата. Затоа, не е чудно што ова село стана туристичка атракција.

За среќа, тука нема голема гужва, па ако го посетите Брунеи, задолжително појдете – гостопримливите домаќини ќе им биде драго да видат љубопитни лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement