Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Величенствен Израел: Земја на спротивности Каде Што Се Среќаваат Истокот И Западот

Израел е релативно мала, но многу разновидна земја што ќе ги маѓепса патниците од сите возрасти и потекла со своите многу атракции. Живописни пејзажи на пустината, бујни шуми, прекрасни плажи, мирис на море и некои од најпознатите историски локации во светот ве очекуваат во оваа шарена земја.

Светата земја, како што се нарекува Израел, е лулка на трите најголеми религии во светот; Христијанството, исламот и јудаизмот. Но, иако историјата на оваа земја е прилично трнлива, туристите денес се чувствуваат прилично безбедно во неа. И прочитајте сè што треба да знаете пред да патувате во Ветената земја подолу.

Кога да го посетите Израел?

Израел е земја лоцирана на бреговите на Средоземното море и во повеќето земји преовладува блага медитеранска клима, во заднината мал дел од земјата има континентална клима. Оваа земја можете да ја посетите цела година, но летните месеци можат да бидат многу жешки и влажни, а зимските малку непредвидливи. Најдобри месеци за патување се мај и октомври затоа што тогаш времето е пријатно и без премногу температурни флуктуации.

Колку долго да остане во Израел?

За да ја истражите оваа прекрасна земја, испланирајте годишно најмалку десет до четиринаесет дена за да можете да ги посетите главните туристички дестинации како Ерусалим, Галилеја, Мртвото Море и Тел Авив.

Како да стигнете до Израел?

Повеќето европски авиокомпании нудат летови до Израел. Од Скопје има многу опции со трансфери или директни летови до Тел Авив, цените на билетите се прифатливи.

Движејќи се околу Израел

Ако одите во оваа земја самостојно, би било добро да направите детален план за тоа како сакате да го истражувате Израел. Може да останете на една локација и да одите на дневни или ноќни патувања или да ја поминете ноќта на повеќе локации. Најлесен начин да се движите е да се придружувате на дневни тури или ако имате дополнителни пари за приватни и ВИП турнеи. Во Израел, исто така можете да ангажирате приватен возач да ве вози до вашите посакувани локации.

Друга опција е да изнајмите возило и да се движите низ земјата самостојно. Што се однесува до јавниот превоз, возовите се добро мрежни и опфаќаат повеќето поголеми градови и секако се добар избор за движење на копно. Автобуската мрежа е исто така добро развиена, но мора да знаете дека јавниот превоз е многу ограничен за време на саботата, помеѓу зајдисонцето во петок и сабота навечер, иако постојат линии за приватни превози кои нудат превоз и тогаш.

Добро е да се знае

Би било добро да имате некоја локална валута со вас за да ги посетите маркетите, кафулињата и штандовите со храна. Парите во Израел се ILS – новиот израелски шекел. Израелците во ресторани и кафулиња очекуваат бакшиш од вас.

Што да посетите?

Тел Авив е модерен град полн со улична уметност, разнобојност и населби што ќе го забрзаат секое уметничко срце. Овој град изобилува со пазари на отворено, антички продавници полни со антички богатства и барови и ресторани лоцирани покрај златните песочни плажи. Ќе најдете во овој град и многу културни и историски знаменитости. Вековните згради во прекрасната област Јафа ќе ве вратат во минатото. И токму во оваа населба се наоѓаат некои од најмодерните хотели, ресторани со Мишелин ѕвезди и седишта на големи компании. Тие велат дека ноќниот живот во Тел Авив е посебно искуство и сигурно би било добро да се доживеат сите привлечности на овој град.

Ерусалим

Со овој град управува посебна енергија која сигурно ќе ве воодушеви. Започнете да го истражувате градот на Маслиновата гора, која нуди поглед кон стариот град и продолжете кон Куполата на карпата – една од највпечатливите градби и симбол на градот. Во исто време, претставува најстаро монументално дело на исламската уметност кое ја зачувало својата оригинална форма, со мали измени.

Обавезно продолжете кон најстарите еврејски гробишта. Прошетајте до Базиликата на Светиот Гроб, што е многу важно место за христијаните, бидејќи се верува дека е местото на распнувањето и погребот на Исус. Истражете го еврејското свето место – Западниот Ѕид или Ѕидот на плачот. Западниот ѕид на Храмот плоштад во Ерусалим, долг 48 метри, единствениот надворешен остаток од стариот Храм. За Евреите, тоа е место за молитва и цел на аџилак, што со текот на времето, исто така, го доби значењето на националниот симбол.

Се верува дека „Ѕидот на плачот“ има „Божји уши“, затоа молитвите се пишуваат на хартија и се ставаат во пукнатините на sидовите. Годишно се собираат повеќе од милион пораки, кои верниците ги втиснале меѓу камењата, па пораките се отстрануваат еднаш годишно, но не се фрлаат, туку се закопуваат.

Прошетајте покрај Солзите на Виа Долороса. Виа Долороса е улица во ѕидовите на стариот град Ерусалим што ја одбележува Страста на Исус и го означува последниот пат кога Исус тргнал на пат од римската тврдина Ентони каде бил осуден на смрт се до неговото погребување. Виа Долороса има 14 станици кои сведочат за настаните низ кои поминал Исус на пат кон местото на распетието. Описот на Патот на крстот првпат беше даден од страна на доминиканскиот мисионер Риколдо да Монте ди Кроче во 13 век, но денешната траса по патот на крстот беше воспоставена од Францисканците во 14 век.

Застанете покрај планината Сион и посетете го гробот на Давид и просторијата на Тајната вечера. Кога сте во Ерусалим, не заборавајте да го посетите пазарот Махана Јехуда каде што можете да пробате различни специјалитети од Блискиот исток, вклучувајќи ги и најдобрите хумус (ширење наут). Можете да истражувате многу повеќе во Ерусалим и дефинитивно препорачуваме да одвоите доволно време да го истражите овој град и да уживате во посебната енергија што владее на неговите улици.

Мртво Море

Пловидбата по Мртвото Море е навистина неверојатно искуство. Мртвото море е познато низ целиот свет по својот уникатно својство, а тоа е дека неговата голема количина сол им одговара на пловењето на предмети, дури и на поголемите. Мртвото море е всушност солено езеро, познато и како Солено Море, Море на смртта или Лот, и се наоѓа помеѓу Јордан и Израел. Тоа е езеро од кое не истекува вода, големо е 600 км2 и лежи во вдлабнатина.

Покрај тоа, се смета за најниска точка на планетата, 400 метри под нивото на морето. Иако се вика Мртво Море, не е биолошки мртво, но животот во него е ограничен на микроорганизми, анаеробни бактерии и халофити, растенија кои се прилагодиле на животот во солена средина и покрај големата соленост.

Мртвото море има карактеристики кои го фаворизираат лекувањето на одредени болести. Првенствено кардиоваскуларни, белодробни и дерматолошки. Затоа многу луѓе доаѓаат тука за да ги искористат овие својства и со право се нарекува најголемата бања во светот. Интересно, дури и античките Египќани користеле лековита кал со Мртвото Море за да балсамираат мумии.

Во близина е палатата на кралот Ирод, која крие многу историски приказни и секако е интересно место за посета. Во близина се наоѓаат планината Седом и природниот резерват Јудејска пустина, кои можете да ги истражувате со џипови. Погледот кон Мртвото Море и Јордан ќе ве остави без здив.

За сè што може да понуди Израел, може да се пишува со денови, а на вас е да го испланирате патувањето и да тргнете да ја истражите оваа чудна земја богата со историја и убави природни феномени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement