Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Ботаничка градина во Ванкувер е најневеројатното место што некогаш ќе го посетите

Оаза на прекрасната природа. Оваа плажа е едно од најневеројатните места на целиот западен брег на Британска Колумбија, особено при мала плима, кога посетителите можат да ги видат плимните базени.

Богати плимни базени, крајбрежје полно со живот и фантастични геолошки карактеристики ги привлекуваат посетителите на оваа Ботаничка плажа, нудејќи една од најдобрите можности за преглед на морски суштества и растенија на островот Ванкувер.

Сместена во близина на Порта Ренфруу на јужниот остров Ванкувер, Ботаничка плажа е едно од најневеројатните места на целиот западен брег на Британска Колумбија, особено при мала плима, кога посетителите можат да поминат долг пат низ рамни извори на песочник и гранит за да го разгледаат плимни базени. И тие се исполнети како кутии за накит со светло обоени морски животни.

24sata

Виолетова, црвена и портокалова морска ѕвезда и морски еж, школки, зелени морски анемони и морски краставици штотуку почнуваат да го навестуваат спектарот на меѓуинтензивен живот кој напредува тука. Ова е толку важно што истражувачката станица тука е основана во 1900 година од тим од Универзитетот во Минесота.

Организмите што живеат тука мора да можат да издржат широк спектар на услови. Кога плимата исчезнува, има значителни промени во температурата, предаторите, изворите на храна и соленоста, и секое суштество се прилагодило да се справи со овие услови на промена.

24sata

Организмите кои не можат да се справат со сушење ќе преживеат во плимните базени или во засенчени пукнатини. Таму ќе најдете морска ѕвезда, хитони и анемони; морската ѕвезда често сјае заедно за да се намали загубата на влага. Адхезии, полжави и други школки можат да преживеат со цврсто затворање со мала количина вода во внатрешноста на школките.

Виолетови ежи воспоставија одредена ниша во мекиот песочник. Нивните остри, тврди боцки им помагаат да ги преживеат условите во кои живеат.

Ботаничката плажа во провинцискиот парк Хуан де Фука има 251 хектар високо живеалиште, но е позната по изобилството на живот меѓу плимата и осеката, пишува Vancouver Island.

24sata

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement