Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Боемскиот дел на Рим кој мора да го посетите: Има и ресторан во кој плаќате за да ве вреѓаат

Трастевере е римска населба на реката Тибар – па оттука е и нејзиното име, од латинскиот термин за преку реката, транс Тиберим (италијански Тевере).

Откако Римјаните ја освоиле населбата и ги победиле Етрурците, бројот на рибари и имигранти се зголемил во 6 век. Побогатите Римјани, вклучувајќи го и самиот Јулиј Цезар, таму ги граделе своите раскошни вили.

Соседството беше важен центар на еврејската заедница сè до средниот век, за што сведочи и најстарата зачувана синагога (иако како таква веќе не се користи).

Во средниот век тој бил толку развиен и изграден што во некои делови немало простор за сообраќај. Тоа беше типична средновековна населба со тесни свиени улички.

Кога си во Рим…

До денес, Трастевере го задржа средновековниот стил во форма на стари куќи и тесни калдрми, па затоа некои го нарекуваат „вистински Рим“. Само сцената на луѓето се смени. Малите занаети и работилници се заменети со пабови и ресторани кои ги посетуваат туристи.

Во него веќе не доминира работничката класа, туку стана дом на уметници, странци кои доаѓаат на работа, па дури и познати личности кои бараат инспирација во боемскиот дел на вечниот град.

Со гентрификацијата што ја стигна, цените за изнајмување исто така се зголемија, па денес тој веќе не е скриен дел, туку популарна дестинација.

Не е тешко да се соживее со изборот на посетители: лавиринтите на старите згради се покриени со зелена вегетација, сцените на сушење алишта од прозорците создаваат чувство на блискост и топлина, улиците како Виа дел Моро примамуваат на шолја кафе, а старите вили и базилики ќе го освојат секој љубител на историјата и уметноста .

Особено навечер, се гледа космополитскиот, жив дух на градот: мирисот на пица од ресторанот ги обвива патеките, а метежот доаѓа од пабовите каде што сите се редат во барот за да пробаат некое добро занаетчиско пиво. Атмосферата трае до раните утрински часови.

И покрај својата популарност, Трастевере е сè уште населба каде алиштата се сушат на отворено, олдтајмерите се паркираат на улиците и можете да пробате прапица наречена пинка.

Конечно, препорака за дебели луѓе: Cencio la Parolaccia, ресторан познат по своите келнери кои ги пцујат и навредуваат своите клиенти преку песна и забава.

Отворена е во 1941 година од италијански пар инспириран од традиционална храна и забава заснована на народни песни. Понекогаш се зачинети со шеги на сметка на некој друг и со пцовки на римски дијалект.

Веројатно е единствениот ресторан кој има одличен рејтинг на Tripadvisor затоа што ги навредуваат своите клиенти. Освртите велат: „Ме навредуваа веднаш штом влегов во ресторанот, се чувствував како дома, повторно ќе дојдам“ или „Ме потсети на старите добри времиња: непослушни шеги, песна и многу смеа. Дефинитивно не е место за деца “.

Денес, тој е многу популарен ресторан каде што и актерите и луѓето од шоу-бизнисот одат по својот дел од храната, но и навредите.

Што да кажеме, освен: кога сте во Рим…

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Стигнаа постудени денови, а со нив и сезонски сет на естетски проблеми – испукани усни. Покрај тоа што нѐ вознемирува појавата на суви усни,...

Fool Moon

Марката Dior Joaillerie е подготвена да ја направи сезоната на празници магична Познатиот бренд за накит штотуку ја претстави својата кампања за Божиќ 2020...

Fool Moon

Кога некој ќе ви го скрши срцето, тоа всушност може да биде движечката сила зад вашата еволуција во подобра верзија на себеси. Не мора...

Fool Moon

Дали мирисите што ги избираме можат да откријат каква личност сме? Изгледа дека можат. Откријте дали сте број еден во кое било весело друштво...

Advertisement