Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Бизарни туристички атракции „среде никаде“ поради кои луѓето не штедат на бензин за да ги посетат

Купувањето е високо на листата на приоритети за многумина кога се во странска земја на одмор, особено кога станува збор за купување во дизајнерска продавница која не е достапна во местото на живеење.

Интересно е тоа што голем број луѓе се спремни да патуваат долги растојанија за да ја посетат продавницата на италијанската модна куќа Прада „среде никаде“ во САД, иако не може ништо да се влезе или да се купи.

Тоа е всушност уметничка инсталација на Мајкл Елмгрин и Ингар Драгсет во форма на продавница на Прада основана во октомври 2005 година во пустината Чивахуан во западен Тексас во близина на градот Марфа.

Прада Марфа има излог со чевли и чанти на оваа модна куќа кои потекнуваат од колекцијата од 2005 година, но на нив не може да се суди без вандализам. Некои се обидоа да ја уништат инсталацијата и поради тоа беа казнети на суд.

Лажната трговија првично е поставена како израз на бунт против комерцијализацијата на американските градови, а целосно е препуштена на природниот процес на распаѓање со текот на времето.

Но, неговата огромна популарност меѓу луѓето желни за фотографии за социјалните медиуми ги поттикна локалните власти да го опремат со безбедносен систем и редовно да го одржуваат.

Ова е само една во низата необични туристички атракции кои се „среде никаде“, а кои привлекуваат туристи без разлика на географската локација. Повеќе бизарни атракции ќе пронајдете во нашата фотогалерија.

Уметничка инсталација на планините на спасот во Slab City

Пловечки острови на езерото Титикака во Перу

Хотелот кој никогаш не го отвориле Igloo City во форма на иглу на Алјаска

Ранч на половина закопани Ерстримс во близина на Довер, Флорида

Кади исполнети со термална вода во Монро, Јута, Мистик Хот Спрингс

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement