Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Без хотели, ресторани и кафулиња: Нереални градови каде што туристите стануваат членови на семејството

Помеѓу Мароко и Тунис, лежи Алжир, најголемата африканска земја и десетта по големина во светот. Огромниот и разновиден пејзаж на планински масиви, бесконечни пустини и древни римски урнатини се протега на скоро 2,4 милиони квадратни километри.

Поголемиот дел од земјата (околу четири петтини) е проголтан од песочната Сахара, најголемата пустина во светот. Во оваа зачудувачка дивина од вулкански масиви, камчести рамнини и песочни мориња или ергови или рамни области на пустината покриени со песочни дини обликувани од ветрот, без вегетација, се кријат сите видови на убавина. Постојат неколку ергови во огромната пустина, како што се Чах и Исауан во Алжир или Блима во Нигер.

Иако малкумина Алжирци живеат во тешки пустински услови, на северните рабови на Сахара постои ланец необични планински населби. Пет утврдени вековни градови на долината М’Заб, позната и како Пентаполис, биле изградени по должината на Вади Мзаба, делумно суво корито, чии води се издигаат само еднаш на секои три до пет години.

Најстариот град е Ел-Атеуф, основан во 1012 година, проследен со Мелика, Бунура, светиот град Бени-Исгуен и Гардажа, главната населба и трговското срце на долината. Во 1982 година, М’Заб беше прогласен за бисер за светско наследство, кога УНЕСКО ја призна нејзината исклучителна култура и архитектура.

Она што го прави Пентаполис толку посебен се домовите изградени среде пустина, кои ги нема никаде на друго место во Алжир, ниту во остатокот од светот. Денес таму живеат повеќе од 360.000 луѓе. Градовите М’Заб се основани од Мозабити, полуномадски народ кој е интересен и поради нивниот необичен јазик, тумзабта. Мозабитите ги граделе своите градови помеѓу 11 и 14 век. Секој е распореден околу џамија со караула, а на дното на долината биле одгледувани палми за да избегаат од летните горештини. Во секој град, Мозабити изгради компактна мрежа на улици; најтесните биле доволно широки за да може да помине магаре кое превезувала стока, додека главните патишта што воделе кон пазарот биле изградени за да можат да поминуваат и камили. Камените куќи во форма на кутија имаа доволно простор за козите да ги хранат со млеко.

Покрај струјата што пристигна во градовите кон крајот на 1950-тите, секојдневниот живот во историските центри не се смени многу. Обичајот да се обојат надворешните sидови во сина боја за да се одржи просторот ладен и да се одвратат комарците, опстојува до ден-денес. Неверојатно е како една култура може да преживее во таква непријателска клима и затоа нејзините жители се уште поценети.

Бидејќи поголемиот дел од времето жените го поминуваат дома во дворови со високи ѕидови кои ја обезбедуваат многу потребната приватност во Бени-Игуен, на странците не им е дозволено да влезат во градот и да се искачат на кулата до попладневната молитва. На овој начин жените можат да го поминат денот на отворено без никакви проблеми.

Таму нема хотели, ресторани или кафулиња, но можете да престојувате во домови со семејства кои примаат туристи, што овозможува автентично искуство. Во М’Заб има околу 30 такви сместувања во семејства, со ограничен број туристи. Наместо во ресторани, дома се подготвуваат домашни јадења како кускус со месо од камила што жените ги подготвуваат за своето семејство.

Сите посетители, вклучително и Алжирците, можат да влезат во петте утврдени градови само придружени со локален водич за заштита на луѓето и градовите. Покрај тоа, сите посетители мора да се придржуваат до правилата на однесување. Цигарите и тутунот се забранети во историските центри од религиозни причини, а бројни знаци укажуваат на забрана за правење селфи, носење облека што открива премногу и користење мобилни телефони на некои места.

“Ние сме љубезни домаќини и посетителите се добредојдени, но љубезно ги замолуваме да го почитуваат мозабитскиот начинот на живот. Ова е наш дом, а не атракција на Инстаграм. Не сакаме М’Заб да се претвори во еден вид сахарска Дизниленд, “, вели локалниот водич Калед Мегнин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement