Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Базен голем како океан: Освежување во километар широк и 3,5 метри длабочина…

Вака изгледа вториот по големина базен во светот кој се простира на околу осум хектари или колку 11 фудбалски игралишта.

Во еден хотелски комплекс во Чиле се наоѓа еден од најголемите базени во светот, изграден од мултинационалната компанија Crystal Lagoons, кој повеќе личи на океан отколку на базен.

Иако сè уште мислиме дека ниту еден базен не може да се натпреварува со морето, пливањето во овој има мали шанси да ви пречи гужвата во водата. Имено, базенот на приватното одморалиште San Alfonso Del Mar се простира на површина од околу осум хектари, а содржи вкупно 66 милиони галони филтрирано море од Тихиот Океан.

Од тронот на најголемиот базен во светот во 2015 година беше симнат од тронот на хотелот Ситистарс Шарм ел Шеик од Египет, кој со површина од 12,5 хектари е прогласен за најголем, а оваа информација е и во Гинисовата книга на рекорди.

И покрај ова, чилеанското водено чудо сè уште е многу посетено. Фактот дека има максимална длабочина од 3,5 метри покажува дека нема само да се забавувате во него. Во него можете да нуркате, а постои и можност за скијање на вода.

Но, од сите податоци, оној за големината е многу поимпресивен – базенот е голем колку 6000 стандардни базени. Тиркизната боја му дава посебен шарм на целиот базен, а температурата на водата е 26 степени, па затоа е многу поудобно и побезбедно да се плива овде отколку во океанот.

Базенот беше отворен во 2006 година, точно по пет години изградба, а за целиот проект беа потрошени меѓу 1,5 и 2 милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement