Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Авантурист цел живот: Бестрашен фотограф кој оди таму каде што малкумина се осмелуваат

Авантуристичкиот фотограф Дејвид Крејн, од Јута, ви доволува сцени кои малкумина среќници имаат можност тоа да го видат, а во текот на својот живот оди храбро таму каде што другите нè би се осмелиле.

Истражувајќи ги бездомните глечери на Алјаска, покрај специјалната опрема, со себе носи и камера. Во својата необична биографија, се искачувал авантуристички на мраз и карпи, а кога не кампува во шатор, се одмарал во импровизирана лежалка помеѓу мразот, скијајќи неуморно или шетајќи.

Негов типичен ден е околу 12, 13 километри пешачење пред да стигне дури до глечерот, а потоа останува на температура околу нула цел ден, истражувајќи.

Едно од неговите омилени места, каде снимал стотици фотографии, е глечерот Матануска на Алјаска и најголемото на кое може да се пристапи во САД. Станува збор за огромно парче мраз долг 43 километри и широко 6,5 километри, старо повеќе од 10 илјади години и е мета на многу љубители на глечерите кои одат на север во потрага по нови искуства.

Кој сака може да се придружи на овој туристички предизвик со Дејвид Крејн, па доколку некогаш се најдете на прекрасен глечер, можете да бидете сигурни дека сте во вистински раце.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement